Nieopłacanie abonamentu RTV może mieć wpływ na wysokość otrzymanej emerytury. I nie tylko

Codzienne Dołącz do dyskusji
Nieopłacanie abonamentu RTV może mieć wpływ na wysokość otrzymanej emerytury. I nie tylko

Większość podatników jest zobowiązana do uiszczania opłaty abonamentowej. Jednocześnie większość też tego nie robi. To może mieć natomiast swoje poważne konsekwencje – a niekiedy nawet wpływać na… wysokość emerytury na koncie. I nie tylko emerytury. 

Nieopłacanie abonamentu a emerytura

Stosunek Polaków do opłacania abonamentu RTV jest raczej znany – aż 2/3 podatników zobowiązanych do uiszczania opłaty abonamentowej nie robi tego. Większość wychodzi prawdopodobnie z założenia, że najpierw Poczta Polska musiałaby udowodnić, że w ogóle posiadają odbiornik – a to wymagałoby z kolei kontroli uprawnionych do tego osób. A jak wiadomo, kontrolerów wcale nie trzeba wpuszczać do mieszkania – i to nawet jeśli uprzednio otworzy im się drzwi, a oni przedstawią odpowiednie upoważnienie.

Sęk w tym, że – jak przypomina Interia – kontrola nie zawsze jest potrzebna, by Poczta Polska podjęła odpowiednie kroki. Mowa o sytuacji, gdy podatnik zarejestrował wcześniej odbiornik, jest (w świetle przepisów) nadal zobowiązany do płacenia abonamentu i nie spełnia przesłanek do zwolnienia z opłaty, a dodatkowo nie wyrejestrował odbiornika. W takim wypadku Poczta Polska nie musi wysyłać kontrolerów, którzy mieliby potwierdzić, że w mieszkaniu faktycznie znajduje się radio lub telewizor; do podatnika może zostać od razu wysłane wezwanie do zapłaty.

Po otrzymaniu takiego wezwania podatnik ma 7 dni, by uregulować zaległości finansowe. Jeśli jednak tego nie zrobi, sprawa trafia do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika. Fiskus może z kolei ściągnąć pieniądze na pokrycie zaległości m.in. z emerytury – tym samym może się okazać, że emeryt, który ma zarejestrowany odbiornik, nie jest zwolniony z płacenia abonamentu, a jednocześnie nie dokonuje wpłat, może odkryć, że świadczenie emerytalne, które wpłynęło na jego konto, jest niższe niż powinno być. Warto jednocześnie zaznaczyć, że o ile w przypadku emerytów ściągnięcie środków jest stosunkowo proste, o tyle skarbówka może również ściągać pieniądze z wypłaty, nadpłaty podatku czy za pośrednictwem komornika. Nie jest zatem tak, że tylko emeryci są „narażeni” na utratę części środków.

Czy rząd faktycznie zlikwiduje abonament RTV?

Ze strony obecnego rządu padały już deklaracje likwidacji abonamentu RTV; z wcześniejszych doniesień wynika, że abonament miałby zostać zastąpiony obowiązkową opłatą na media publiczne, od której nie byłoby zwolnień. Jednocześnie sama taka opłata miałaby być symboliczna (wcześniej padała kwota 9 zł) i ściągana niejako automatycznie z PIT lub CIT. Pytanie brzmi jednak, jak szybko taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona w życie – i czy faktycznie ma szansę zostać zrealizowana.