Nieruchomości zlokalizowane po wschodniej stronie miasta były tańsze niż te od zachodniej strony. Zastanawiałeś się dlaczego?

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Nieruchomości zlokalizowane po wschodniej stronie miasta były tańsze niż te od zachodniej strony. Zastanawiałeś się dlaczego?

Lokalizacja nieruchomości, szczególnie takiej, w której mieszkamy, ma wielkie znaczenie. Oczywiście głównie chodzi o dojazd do pracy, szkoły, infrastrukturę, często również przyzwyczajenia itp. Jednak dlaczego jeszcze do niedawna można było znaleźć podobne nieruchomości pod względem powierzchni i standardu w niższych cenach od wschodniej strony większego miasta? Odpowiedź jest banalnie prosta, ale nie spodoba Ci się jeśli mieszkasz właśnie od wschodu.  Sęk w tym, że w Polsce, szczególnie zimą najczęściej wieją wiatry zachodnie. 

Dlaczego tańsze nieruchomości możemy znaleźć od wschodniej strony większego miasta?

Jeszcze do niedawna ludzie przy zakupie nieruchomości bardziej zwracali uwagę na takie rzeczy jak kierunki wiatru. Obecnie już nie ma to takiego znaczenia, pomimo tego, że wiatry w Polsce wieją nadal z tendencją od strony zachodniej. W tym miejscu należałoby poświęcić osobne miejsce na rozmowę o poziomie edukacji. A nawet w zasadzie nie o samym poziomie edukacji, co o umiejętności zwrócenia uwagi na to, co istotne dla spokojnego i zdrowego życia.

Wróćmy jednak do samej istoty tego wiatru. W Polsce dominującym kierunkiem jest zawsze kierunek zachodni. To, że wiatr wiejący od zachodu w stronę wschodu, przez duże miasto, przeniesie ze sobą wszelkie zanieczyszczenia unoszące się nad miastem, jest raczej oczywiste. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy mieszkający po wschodniej stronie od razu będą chorować na raka płuc. Jednak dla osób o zwiększonym ryzyku, astmatyków i innych, którzy mają problemy z układem oddechowym, taka informacja może być dość istotna. Szczególnie trudna sytuacja może nastąpić w zimie, w okresie grzewczym, gdzie oprócz spalin samochodowych mamy ogrom dymu. A wiatry w Polsce w zimie przeważają z południowego – zachodu.

To w końcu wschód czy zachód?

Nie trzeba być meteorologiem czy przyrodnikiem, aby móc samodzielnie wyciągnąć wnioski, że lepiej mieszkać na obrzeżach miast od zachodniej strony. Obecnie co prawda ceny nieruchomości są całkiem podobne i nie odgrywa to już takiego znaczenia. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie również uległa zmianie. Można również temat zbagatelizować i stwierdzić, że to zupełna pomyłka. Na szczęście jeszcze możemy sobie wybrać, gdzie chcemy mieszkać. Uważam, że taka informacja o kierunkach wiatru, przy zamiarze mieszkania na obszarze podmiejskim, jest jednak dość istotna. A ceny… Cóż obecnie całkiem podobne. Niestety.