Powstanie nowa kopalnia w Wielkiej Brytanii, pierwsza od wielu dekad

Zagranica Dołącz do dyskusji (115)
Powstanie nowa kopalnia w Wielkiej Brytanii, pierwsza od wielu dekad

Zachodnie społeczeństwa są coraz bardziej zaangażowane ekologicznie. Wydawać by się mogło, że kopalnie węgla w tej części świata raczej nie będą powstawać. Tymczasem szykuje się nowa kopalnia w Wielkiej Brytanii. Czyżby czarne złoto jednak nie wypadło tak do końca z łask?

Ekolodzy starali się zablokować inwestycję spółki West Cumbria Mining, rząd postanowił jednak nie skorzystać z prawa do sprzeciwu

Jak podaje BBC, w ciągu dwóch lat ma powstać nowa kopalnia w Wielkiej Brytanii. Firma West Cumbria Mining zamierza wydobywać węgiel kamienny w Whitehaven na północy Anglii. Dzięki inwestycji pracę znajdzie nawet 500 osób. Obiekt ma być położony nieopodal kopalni Haig Colliery zamkniętej w 1986 r.

Można się łatwo domyślić, że pomysł otwierania kopalni węgla kamiennego nie spotkał się z entuzjazmem ekologów. Także niektórzy mieszkańcy byli zdecydowanie przeciwko. To ich zabiegi blokowały urzeczywistnienie projektu od marca tego roku. Wtedy lokalne władze wydały przedsiębiorstwu stosowne pozwolenie. Protesty sprawiły jednak, że sprawa trafiła do rządu centralnego. Brytyjskie władze teraz postanowiły, że nie będą sprzeciwiać się budowie.

Nowa kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii ma pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu

Brak sprzeciwu oznacza, że lokalne władze mogły ratyfikować swoją wcześniejszą decyzję. Teraz nie stoi już nic na przeszkodzie, by rozpocząć prace. Pierwsza od dekad kopalnia w Wielkiej Brytanii zacznie powstawać od początków 2020 r. Samo wydobycie według planu rozpocznie się dwa lata później. Szczególnymi zwolennikami inwestycji wydają się być lokalni Torysi. W ich mniemaniu usunięcie ostatniej przeszkody dla budowy to fantastyczna wiadomość.

Zauważają również, że węgiel to przecież nie tylko elektrownie. Jest to w końcu surowiec niezbędny chociażby do wytopu stali. Co więcej, sama obecność kopalni w regionie ma generować dodatkowe miejsca pracy. Nawet dwa razy więcej, niż wyniesie zatrudnienie w samym obiekcie. West Cumbria Mining na poparcie takiej tezy wskazuje badania przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych.

Siłą rzeczy, odmienne zdanie mają Liberalni Demokracji. Przekonują, że takie posunięcie to „gigantyczny cios dla obrońców klimatu„. Ich zdaniem, północna Anglia powinna się skupić na odnawialnych źródłach energii. Powrót węgla do łask w takim wypadku jest krokiem wstecz.

W latach osiemdziesiątych rząd Margaret Thatcher praktycznie zlikwidował górnictwo węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii

Warto zauważyć, że górnictwo węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii praktycznie przestało istnieć. W połowie lat osiemdziesiątych, rząd premier Margaret Thatcher doprowadził do zamknięcia tamtejszych kopalń. Przyczyny takiego posunięcia były bardzo podobne do tych, z jakimi od lat borykają się rządy w Polsce. Kopalnie węgla są często nierentowne. By mogły funkcjonować, państwo musi dopłacać do wydobycia. Zwłaszcza, jeśli poszczególne zakłady należą w jakimś stopniu do skarbu państwa. Co więcej, czasem ratunkiem dla opartej o ten surowiec energetyki jest po prostu import węgla.

Także w Wielkiej Brytanii na przeszkodzie do prywatyzacji i drastycznej restrukturyzacji branży stały silne związki zawodowe górników. Różnica jest taka, że Thatcher zdecydowała się na konfrontację ze związkowcami i przeforsowanie swoich planów, siłą. Mogła sobie na to pozwolić tak naprawdę dzięki wygranej wojnie o Falklandy. Nie zmienia to faktu, że rozprawa z brytyjskim górnictwem jest jej pamiętana po dziś dzień. I nie jest to bardzo wdzięczna pamięć.

Dopóki węgiel będzie niezbędny w gospodarce, dopóty ktoś będzie chciał go wydobywać – jeśli nie państwo, to przedsiębiorcy

Nowa kopalnia w Wielkiej Brytanii niekoniecznie musi oznaczać odwrócenie tego trendu. Trzeba jednak pamiętać, że zamknięcie kopalń nie oznacza, że sam węgiel znika. Przez kilka ostatnich dekad postęp techniczny otworzył nowe możliwości dla przemysłu. Chociażby jeśli chodzi o eksploatację zasobów, których wydobycie kiedyś uznano by za nieopłacalne.

Prywatni przedsiębiorcy mogą być coraz bardziej zainteresowani złożami położonymi blisko dawno zamkniętych kopalń. Także to zjawisko mogliśmy zaobserwować w naszym kraju.

Jak się ma do tego ochrona środowiska i walka z globalnym ociepleniem? Nijak. Jesteśmy w stanie znaleźć alternatywę dla elektrowni węglowych. Jest energetyka jądrowa, są też coraz bardziej wydajne odnawialne źródła energii. Nie sposób jednak nie zauważyć, że są także inne sektory gospodarki potrzebujące węgla. Chociażby wspomniana metalurgia. To oznacza, że dopóki będzie popyt, dopóty ktoś będzie wydobywać czarne złoto.