ecommerce Zakupy

Sprzedający zapłaci złotówkę od każdej transakcji. Od listopada nowa opłata na Allegro

Agnieszka Tober
22.09.2022
Agnieszka Tober
Agnieszka Tober
22.09.2022
Sprzedający zapłaci złotówkę od każdej transakcji. Od listopada nowa opłata na Allegro

Od listopada zacznie obowiązywać nowa opłata na Allegro. Jak poinformował portal w komunikacie – sprzedający, którzy nie korzystają z usługi abonamentowej, od listopada będą musieli płacić złotówkę od każdej oferty zakończonej sprzedażą.

Nowa opłata na Allegro dotyczy ofert wystawionych od 2 listopada

Od dnia 2 listopada sprzedawcy z kontem zarówno firmowym, jak i zwykłym, od każdej oferty zakończonej sprzedażą będą musieli odprowadzić dodatkową opłatę w wysokości złotówki. Co istotne, opłata dotyczy całej oferty, a więc będzie ona niezmienna bez względu na ilość sprzedanych sztuk rzeczy.

Jak informuje portal aukcyjny:

Jeśli klient zwróci zakup, my oddamy Ci opłatę. Dotyczy to również częściowego zwrotu – wtedy zwrot pieniędzy będzie proporcjonalny.

Jako przykład w komunikacie wskazano sytuację, w której kupujący, który nabył poprzez jedną ofertę 4 krzesła, postanowi zwrócić sprzedawcy 1 krzesło. Wówczas Allegro odda sprzedającemu czwartą część opłaty, czyli 25 groszy.

Nowa opłata na Allegro nie dotyczy sprzedawców korzystających z usługi Abonament w którymkolwiek jej wariancie (Podstawowy, Profesjonalny, czy Ekspercki).

Portal wyjaśnia, że nowa opłata ma zachęcić przedsiębiorców do korzystania z kont firmowych i usługi Abonamentu. Jak czytamy:

Dlaczego to robimy? Chcemy, aby sprzedający na Allegro mogli korzystać z rozwiązań dostosowanych do charakteru ich działalności i tym samym, do rodzaju konta na którym sprzedają: firmowego lub zwykłego.

Allegro – konto zwykłe coraz mniej atrakcyjne

Nowa opłata na Allegro, wspólna dla kont firmowych i zwykłych, to nie jedyna zmiana, która w listopadzie czeka sprzedających na platformie. Tzw. konta zwykłe za sprawą zmian staną się coraz bardziej podobne do kont firmowych sprzedawców pod względem opłat.

Zmienia się cennik dla kont zwykłych. Będzie on obowiązywał w stosunku do ofert wystawionych po północy 2 listopada. Nowy cennik będzie – jak informuje Allegro – tym samym, który do tej pory obowiązywał na kontach firmowych.

Dotyczy to: opłaty podstawowej za wystawienie, prowizji od sprzedaży, prowizji od sprzedaży w wyróżnionych ofertach, czy też Pakietu Promo.

Cennik opłat za wystawianie i promowanie ogłoszeń nie ulegnie zmianie.

Sprzedaż „do wyczerpania przedmiotów” tylko z kont firmowych

Dodatkowo – zmianą, która ma zachęcić przedsiębiorców do korzystania z kont firmowych jest likwidacja opcji sprzedaży „do wyczerpania przedmiotów” na kontach zwykłych. Allegro zaznacza, że „to pomocna opcja przeznaczona dla firm”.

Jak wskazano w komunikacie:

Oferty z tą opcją, które wystawisz na koncie zwykłym przed 2 listopada, będą aktywne, dopóki nie sprzedasz wszystkich przedmiotów lub nie zakończysz ich ręcznie.

Sprzedawca nie będzie mógł jednak zmienić w nich czasu trwania, a także liczby sztuk/zestawów.