Już od 1 stycznia zaczną obowiązywać zmiany w kodach PKD. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Już od 1 stycznia zaczną obowiązywać zmiany w kodach PKD. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować

Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Zmiany mają dostosować klasyfikację do „dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych”. Modyfikacjom ulegną niemal wszystkie dotychczasowe kody PKD – co rodzi pewne konsekwencje dla przedsiębiorców.

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Co się zmieni?

Jak można przeczytać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (to właśnie GUS przygotował nową klasyfikację),

Znowelizowana klasyfikacja będzie obejmowała nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach oraz zapewni zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy bio-gospodarka.

Oprócz tego jednak zmianie uległy też dotychczasowe kody – przedsiębiorców powinno ucieszyć to, że opisy tradycyjnych branż mają być bardziej precyzyjne niż do tej pory, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować swoją działalność do właściwych kodów. Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą wie zresztą zapewne, że czasem znalezienie właściwego kodu PKD, który faktycznie można zastosować w danej sytuacji i przy konkretnym rodzaju działalności, nie było takie proste. A jak już przekonaliśmy się w przeszłości, kody PKD mają spore znaczenie – zarówno jeśli chodzi o późniejsze interpretacje fiskusa, jak i np. dofinansowania czy wsparcie od państwa (co dobrze było widać podczas pandemii).

Zmiany w polskiej klasyfikacji są wymuszone w dużej mierze przez zmiany w klasyfikacji unijnej. Projekt nowej klasyfikacji UE był przedmiotem konsultacji z krajami członkowskimi już w latach 2018-2021; w 2022 został przyjęty. Konsultacje nad nową polską klasyfikacją miały natomiast miejsce w 2022 r.

Co nowa Polska Klasyfikacja Działalności oznacza dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy muszą przygotować się na konieczność aktualizacji kodów działalności. Przeklasyfikowaniu będą musiały ulec podmioty w takich rejestrach jak REGON, KRS czy oczywiście CEIDG; potrzebne będzie też dostosowanie podmiotów w rejestrach statystycznych czy uwzględnienie nowej klasyfikacji do prowadzonych badań statystycznych.

Nowa klasyfikacja ma zacząć obowiązywać już 1 stycznia 2025 r. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przewidziano wprowadzenie okresu przejściowego. Nowe kody PKD będą stosowane do wniosków o wpis dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą lub zmieniających wpis w CEIDG, KRS czy REGON (a ich działalność była oznaczona kodem PKD 2007). Reszta przedsiębiorców będzie mogła stosować dotychczasowy kod PKD przez maksymalnie 24 miesiące, aż do 31 grudnia 2026 r.; po tym czasie planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie na PKD 2025.