Siedzisz w izolacji dłużej niż 13 dni? Od jutra możesz wyjść na wolność! Oto nowe, poluzowane, zasady kwarantanny

Zdrowie dołącz do dyskusji (72) 02.09.2020
Siedzisz w izolacji dłużej niż 13 dni? Od jutra możesz wyjść na wolność! Oto nowe, poluzowane, zasady kwarantanny

Maciej Bąk

Od dziś obowiązują nowe zasady kwarantanny. Wprowadziło je rozporządzenie wydane przez nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Kwarantanna będzie krótsza, w przypadku wielu osób nie będzie potrzeby wykonywania na koniec testu, a na wolność wyjdą osoby, które przez niekompetencję Łukasza Szumowskiego siedziały w domu od nawet kilkudziesięciu dni.

Nowe zasady kwarantanny

Zacznijmy od informacji na dzisiaj najważniejszej dla setek, a może i tysięcy osób, które od kilkunastu albo kilkudziesięciu dni są w izolacji. Taki „areszt domowy”, bo nie da się tego chyba inaczej nazwać, skończy się najpóźniej jutro, czyli 3 września. Rozporządzenie, w swoim paragrafie numer 2, mówi bowiem że:

Okres izolacji w warunkach domowych, która najpóźniej w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia trwała co najmniej 13 dni, trwa nie dłużej niż do dnia następującego po dniu wejścia w życie tego rozporządzenia.

Co to oznacza? To, że czwartek 3 września ma być dniem, kiedy z domów będą mogły wyjść wszystkie osoby przetrzymywane w zupełnie nieuzasadnionej wydłużonej kwarantannie. Część osób w izolacji była nawet 80 dni, inne dwa miesiące. Mój znajomy, którzy z rodziną jest zamknięty od 21 dni, również czeka na wyjście z niecierpliwością. Problem w tym, że Sanepid jeszcze nie wie czy takie osoby będą mogły wyjść z domu tak po prostu, czy też potrzebna jest decyzja odpowiedniego organu kończąca kwarantannę. Miejmy nadzieję, że te przepisy zostaną błyskawicznie zinterpretowane.

Dodajmy, że taka ekstremalnie długa kwarantanna to rozwiązanie, które co najmniej od maja jest niezalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Właśnie wtedy WHO wydało wytyczne regulujące zasady kwarantanny. Jednak Łukasz Szumowski nie widział potrzeby, by te wytyczne wdrażać. Jego błąd naprawił, niemal od razu po przejęciu urzędu, nowy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Krótsza kwarantanna

Wiemy już na pewno, że od teraz czeka nas krótsza kwarantanna (chodzi o sytuację gdy na przykład mieliśmy kontakt z kimś zakażonym albo nałożona na nas została obowiązkowa kwarantanna dla wracających z zagranicy, ale nie mamy objawów). Nie będzie ona trwać, jak do tej pory, 14 dni, tylko 10 dni. Wprost mówi o tym ten przepis nowego rozporządzenia:

Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności.

Dodatkowo szef naszego lokalnego Sanepidu może w uzasadnionych przypadkach skrócić kwarantannę albo zwolnić nas z obowiązku izolacji domowej.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób chorych. Tu zakończenie izolacji nastąpi nie wcześniej niż po 13 dniach od wystąpienia objawów chorobowych. W ramach tego okresu kwarantanna może się skończyć już po trzech dniach bez gorączki i objawów infekcji ze strony układu oddechowego. Chyba że lekarz opiekujący się nami w szpitalu (albo lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli chorobę przechodzimy w domu) zdecyduje, że izolacja powinna jednak potrwać dłużej. Jak będzie to sprawdzane? Poprzez system teleporady. Rozporządzenie mówi o tym, że pacjent nie później niż siódmego dnia izolacji ma zadzwonić do poradni, by przedstawić lekarzowi informację o swoim stanie zdrowia.

Koniec z testami na koniec kwarantanny

I jeszcze jedna kluczowa zmiana. Osoby na kwarantannie nie będą, tak jak to było do tej pory, testowane do skutku. Dwukrotny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przestanie być warunkiem niezbędnym do tego, by móc wyjść z domu. To właśnie przez tę regulację wiele osób, zupełnie zdrowych, nie mogło wyjść na zewnątrz, bo testy uparcie wykazywały dodatni wynik na COVID-19. Nowe rozporządzenie wprowadza zasadę warunku dwukrotnego ujemnego wyniku testu tylko w przypadku:

 • osób wykonujących zawód medyczny
 • sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej
 • uzasadnionym klinicznie

Jest też zapis mówiący o tym, że w przypadku pacjentów immunoniekompetentnych okres izolacji  może zostać przedłużony do 20 dni. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz.

Wreszcie porządek

To rozporządzenie, które powinno wejść w życie już dawno. Porządkuje ono często niedorzeczne zasady mówiące o osadzaniu ludzi w kwarantannie. Adam Niedzielski postanowił wreszcie dostosować polski system walki z COVID-19 do systemów obowiązujących na całym świecie. Ułatwi to normalne funkcjonowanie, odciąży zespoły medyczne i pozwoli na bardziej precyzyjne typowanie ludzi do testów. Nowy minister zdrowia swoje urzędowanie zaczyna od świetnej decyzji. Oby tak dalej, bo po Łukaszu Szumowskim jest co naprawiać.

72 odpowiedzi na “Siedzisz w izolacji dłużej niż 13 dni? Od jutra możesz wyjść na wolność! Oto nowe, poluzowane, zasady kwarantanny”

 1. > pacjent nie później niż siódmego dnia izolacji ma zadzwonić do poradni,
  by przedstawić lekarzowi informację o swoim stanie zdrowia

  I oni myślą, że aresztowani ludzie będą informować o ewentualnych objawach? Przecież to jest sito z dziurami wielkości piłek do golfa.

  • Trefna pandemia, to i trefne procedury. Nic nowego, mieliśmy już trefne zakupy masek, trefne zakupy respiratorów, trefne rozporządzenia (tych głupot już nie będę cytował), więc to nic nowego. Trzymamy się w kanonie.

 2. „Dodatkowo szef naszego lokalnego Sanepidu może w uzasadnionych przypadkach skrócić kwarantannę albo zwolnić nas z obowiązku izolacji domowej” ale będą się łapóweczki sypać, hohoho.

  • Już w Krakowie sanepid informuje że prawo nie działa wstecz. I nie będą zwalniać tych którzy są na kwarantannie dwa miesiące. Tylko tych co dopiero mają mieć kwarantannę.

   • To w żaden sposób nie zmienia faktu, że ludzie np. Po powrocie z za granicy będą dawać łapówki za zwolnienie z kwarantanny

   • Bo pandemiczny wirusek wie, których może długo gnębić. Sanepid ma zapewnienie od tego wiruska, że nowych osób nie będzie męczył dłużej niż 10 dni. Ale starych nie popuści, o nie!

 3. Akurat. Dzwoniłam przed chwilą do sanepidu w Krakowie pani tam informuje, że prawo nie działa wstecz. Bezduszni urzędnicy.

   • A nie ma tam małymi literkami, że nie obowiązuje w dni robocze oraz soboty i niedziele? Mówię poważnie, do każdego rozporządzenia trzeba 2 prawników, a i tak Sanepid będzie miał inną wykładnię rozumienia rozporządzenia. I co mu obywatel zrobi?

  • Tylko że w tym przypadku prawo nie działa wstecz, bo przepis dotyczy osób które wlasnie sa w trakcie odbywania kwarantanny. Działanie wstecz miałoby miejsce tylko w sytuacji, w której skracanoby kwarantanne, ktora się juz odbyła. I w ten sposób np. argumentowano odmowę wypłaty jakichś świadczeń.

  • Jak nie działa wstecz? Przecież planowana ustawa o bezkarności urzędników na tzw. covid-19 miała działać wstecz! Inną rzeczą jest, że pospólstwu się takie prawo nie należy. Ono tylko dla panów Ministrów jest, a nie dla obywateli szaraków.

   • Zgadzam się. U mnie w sanepidzie powiatowym jest kierownik która uważa się za szeryfa i dalej każe się mazać gdzie sanepid wojewódzki potwierdził że od wczoraj nie wykonują już żadnych ponownych wymazów i należy kontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu zwolnienia z izolacji. My siedzimy 36 dzień bez żadnych objawów i za każdym razem u kogoś wychodzi wynik niejednoznaczny a przy 5-osobowej rodzinie jest to wręcz pewne. Te testy to badziewie, inaczej tego nie da się nazwać.

  • Dali tylko 10 dni aresztu. A mogli przywalić 30 tys. kary każdemu z pozytywnym wymazem, że niby zarazę roznosi. Bo jak ma wymaz na plus, to pewnie maski nie nosił, więc kara się należy.

 4. Czy trzeba czekać na telefon z sanepidu o zakończonej kwarantannie czy kończy się ona automatycznie skoro jestem na kwarantannie już 13dni?

 5. Ten nowy minister jeszcze gorszy od Szumowskiego. Teraz to dopiero będzie zarażeń po tych nowych przepisach
  Kolejny nieudolny fajtłapa

  • Zarażeń jest bardzo niewiele, a te dane, które tak panicznie podają w mediach to tylko pozytywne wyniki testów PCR, które nie nadają się do diagnostyki medycznej. Lekarze i naukowcy od dawna o tym trąbią ale ani politycy ani media nie chcą słuchać bo na panice lepiej się zarabia. A jak widać spora cześć społeczeństwa tez woli się bać i ślepo wierzyć w te bajki podawane w mediach niż zadać sobie odrobinę trudu i zweryfikować te dane.

 6. Coś mi się zdaje że większość decyzji Szumowskiego była średnia delikatnie mówiąc. Wyłączenie rowerów miejskich, zakazy leśne, sposób kwarantanny itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *