Nowy projekt rozporządzenia w sprawie obostrzeń: przywileje dla zaszczepionych, całkiem sporo nowych zakazów

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (74)
Nowy projekt rozporządzenia w sprawie obostrzeń: przywileje dla zaszczepionych, całkiem sporo nowych zakazów

W Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie obostrzeń. W tej chwili możemy zapoznać się z jego najważniejszymi założeniami. Poza przywilejami dla zaszczepionych i ozdrowieńców mamy dużo zakazów. Na przykład dla siłowni, basenów, aquaparków czy niezawodowych zajęć sportowych.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – rządzący będą chcieli uregulować kwestię nowych obostrzeń jak najszybciej

Świąteczno-noworoczna „narodowa kwarantanna” ma przynieść szereg dodatkowych obostrzeń i restrykcji. Od dłuższego czasu mówiło się także o przywilejach dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów zakłada jedno i drugie.

Z podstawowymi założeniami projektu można się zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów. Treść przygotowywanego aktu w momencie pisania niniejszego artykułu nie jest jeszcze znana. Warto odnotować, że najważniejsze założenia przygotowywanego rozporządzenia pojawił się w Biuletynie 19 grudnia o godzinie 21:00.

Wszystko jednak wskazuje na to, że wyniki prac nad projektem poznamy już niedługo. Jakby nie patrzeć, poprzednie rozporządzenie obowiązuje do dnia 27 grudnia. Po drodze zaś mamy święta Bożego Narodzenia.

Nie ulega wątpliwości, że nowy projekt rozporządzenia sparaliżuje przynajmniej kilka konkretnych branż

Najważniejszą nowością, jaką niesie ze sobą nowy projekt rozporządzenia, to niewątpliwie nowe zakazy i ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodatkowe restrykcje czekają branżę hotelarską i galerie handlowe. Nie powinniśmy jednak spodziewać się całkowitego zakazu ich działalności.

W dużo gorszej sytuacji będą właściciele basenów, aquaparków, klubów fitness i siłowni. Rządzący chcą ograniczyć wszelką aktywność sportową jedynie do sportu zawodowego. Projekt rozporządzenia wlicza w to oczywiście także wszelkiej maści reprezentacje Polski i organizowane przez odpowiednie związki sportowe ligi.

Kolejną branżą zmuszoną do zawieszenia działalności na czas obowiązywania nowego rozporządzenia będą wesołe miasteczka, parki rozrywki, domy strachów, oraz tzw. escape roomy. Ten sam zakaz dotknie również „pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną” w rozumieniu stosownej urzędowej klasyfikacji. Nowy projekt rozporządzenia przewiduje także zamknięcie stoków narciarskich oraz wypożyczalni sprzętu.

Nowy projekt rozporządzania to nie tylko restrykcje, ale również porządki i przywileje dla zaszczepionych oraz ozdrowieńców

Dodatkowo nowy projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie obowiązku odbywania kwarantanny przez osoby przekraczające granicę państw ze strefy Schengen. Żadnej niespodzianki nie stanowi zakaz przemieszczania się w Sylwestra i Nowy Rok. Warto przy tym wspomnieć, że podstawę prawną takiego rozporządzenia zaczęli ostatnio kwestionować nawet politycy obozu rządzącego. Wygląda na to, że nawet Zjednoczona Prawica dostrzegła, że szczególnie drastyczne rozwiązania powinno się wprowadzać przy pomocy ustaw.

Nowy projekt rozporządzenia to nie tylko restrykcje. Rządzący już teraz chcą wprowadzić przywileje dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Przede wszystkim, takie osoby będą mogły korzystać z publicznej opieki zdrowotnej bez konieczności każdorazowego wykonywania testów na obecność koronawirusa. Nie będą również musiały odbywać kwarantanny w razie kontaktu z osobą zakażoną. Podobne przywileje obejmą także sytuacje wymagające przekraczania granicy naszego państwa.

Rozporządzenie przyniesie także kilka rozwiązań mających na celu uporządkowanie niektórych kwestii. Część przepisów ma służyć przywróceniu rehabilitacji organizowanej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt przyniesie także przekazywanie danych operatorowi aplikacji PulsoCare w oparciu o przepisy RODO zamiast automatyzmu ustanawianego rozporządzeniem.