Obowiązek integracji kasy online z terminalem został odroczony, bo rząd zapomniał spytać przedsiębiorców o zdanie

Firma Technologie Dołącz do dyskusji
Obowiązek integracji kasy online z terminalem został odroczony, bo rząd zapomniał spytać przedsiębiorców o zdanie

Obowiązek integracji kasy online z terminalem płatniczym to kolejny mechanizm, który został przewidziany w Polskim Ładzie. Niestety rząd nie pofatygował się by skonsultować z przedsiębiorcami, kiedy będą w stanie zrealizować to zadanie. Tym samym Minister Finansów został zmuszony do odroczenia terminu obowiązku aż do 2025 roku.

Najpierw płatności bezgotówkowe, później integracja kas

Od początku nowego roku wszyscy przedsiębiorcy mający obowiązek prowadzić sprzedaż przy pomocy kas fiskalnych są dodatkowo zobowiązani zapewnić swoim klientom możliwości płatności bezgotówkowej. Forma do wybrania jest dowolna – karta, BLIK, czy standardowy przelew. Ponadto od ponad pół roku obowiązkowe jest też posiadanie kas fiskalnych online wraz z drukarkami w każdym lokalu usługowym. Kolejnym krokiem miał być obowiązek integracji tych kas z terminalem płatniczym.

Chodzi tu o możliwość połączenia z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Co więcej, pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać unikatowy numer nadawany przez Ministra Finansów. Ważną informacją jest, że obowiązek ten nie będzie dotyczyć kas, które kopie tworzą w formie papierowej lub elektronicznej. Jak podkreślają specjaliści, integracji nie będą też musieli dokonywać przedsiębiorcy korzystający ze zwykłej drukarki fiskalnej. Nie posiadają one bowiem możliwości komunikacji z CRK.

Obowiązek integracji kasy online z terminalem odroczony, bo rząd zapomniał spytać przedsiębiorców o zdanie

Pierwotnie obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi przewidziany był od 1 lipca 2022 roku. Jak to jednak bywa z wieloma pomysłami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu, termin ten od początku był nierealny. Przedsiębiorcy wskazywali, że nie są w stanie zapewnić integracji w tak krótkim czasie. Liczna grupa korzysta z olbrzymiej ilości urządzeń, które muszą zostać wymienione, by spełniać nowe przepisy. Z kolei technicznie z zagadnieniem nie radzi sobie wielu mikroprzedsiębiorców działających na rynku od wielu lat.

Efekt jest taki, że już od marca Ministerstwo Finansów rozważało odroczenie wejścia w życie nałożonego obowiązku. Ostatecznie po konsultacjach z biznesem realnym terminem okazał się 1 stycznia 2025 roku. To oznacza przesunięcie względem pierwotnych planów aż o 2,5 roku. Szkoda, że na rozmowy z przedsiębiorcami rząd zdecydował się dopiero po uchwaleniu przepisów. Tym bardziej, że prowadzący działalność od początku roku obawiali się konsekwencji niespełnienia obowiązku. Trudno się dziwić, skoro za brak integracji kas online z terminalem przewidziano wysoką karę.

Celem większa kontrola transakcji

Po wprowadzeniu obligatoryjnego zapewnienia klientom płatności bezgotówkowych integracja kas online z terminalami była właściwie nieunikniona. Przy okazji rząd po raz kolejny uszczelnił system w zakresie kontroli dokonywanych na rynku transakcji. Celem stworzonego systemu teleinformatycznego jest bowiem odbieranie i gromadzenie danych z kasy fiskalnej, a następnie ich analiza i kontrola.

Według nowych przepisów przedsiębiorcy będą właściwie pod stałą obserwacją. Wszystkie transakcje mają być bowiem automatycznie przesyłane do Centralnego Repozytorium Kas. Co więcej, to podatnik musi zapewnić prawidłowe połączenie swojego sprzętu z systemem. Potem wszystko odbywa się właściwie poza jego kontrolą i ma on względny spokój. No chyba, że za kilka tygodni stanie przed koniecznością składania wyjaśnień skarbówce.