- Bezprawnik -
- Firma -
- Już od 2026 r. przedsiębiorcy będą mieć nowy obowiązek. Ale jest i dobra wiadomość
Już od 2026 r. przedsiębiorcy będą mieć nowy obowiązek. Ale jest i dobra wiadomość
Krajowy System e-Faktur funkcjonuje już od kilku lat. Korzystanie z niego nie jest jednak w tym momencie obowiązkowe. To ma się zmienić - i to już wkrótce. Rząd przyjął już odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzający m.in. obowiązek korzystania z KSeF. Jest jednak i dobra wiadomość dla przedsiębiorców.

Obowiązkowy KSeF od 1 kwietnia 2026 r. dla większości firm
Z Krajowego Systemu e-Faktur chętni przedsiębiorcy mogli korzystać już od 2022 r. Głównym celem KSeF jest uszczelnienie systemu podatkowego - czyli przede wszystkim walka z wyłudzeniami VAT. Dzięki centralnej bazie danych, do której trafiałyby wszystkie faktury w czasie rzeczywistym, organy skarbowe mają zyskać nowe narzędzie do analizy i kontroli obrotu gospodarczego.
Pierwotnie obowiązek korzystania z KSeF miał obowiązywać już od 2024 r.; ostatecznie jednak Ministerstwo Finansów zablokowało wdrożenie reformy w życie. Jak wykazał audyt zlecony przez resort finansów, system okazał się niewydajny, niestabilny i nieprzetestowany na masową skalę, co groziło chaosem. Ostatecznie zatem MF podjęło decyzję o przesunięciu wdrożenia nowego obowiązku dla firm.
Przedsiębiorcy mogli wprawdzie łudzić się, że nowy termin obowiązkowego KSeF zostanie ogłoszony znacznie później, jednak rząd uchwalił już projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ten obowiązek wprowadzi. Zgodnie z projektem wdrożenie obowiązku korzystania z systemu będzie podzielone na dwa etapy. Od 1 lutego 2026 r. KSeF stanie się obowiązkowy dla firm, które w 2024 r. osiągnęły sprzedaż powyżej 200 mln zł; od 1 kwietnia 2026 r. (a zatem niewiele później - różnica jest kosmetyczna) korzystanie z systemu stanie się obowiązkowe dla pozostałych firm.
Warto jednak zaznaczyć, że część przedsiębiorców - mowa o mikroprzedsiębiorcach - będzie mogła korzystać z okresu przejściowego. Od kwietnia do grudnia 2026 r. będą oni musieli wystawiać faktury poprzez KSeF, jeśli ich miesięczna sprzedaż nie przekroczy 10 tys. zł. Jest to jednak problematyczne; wielu mikroprzedsiębiorców nie ma pojęcia, ile łącznie wyniesie ich sprzedaż w danym miesiącu. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie zatem korzystanie z systemu od razu.
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest natomiast taka, że nawet jeśli nie zawsze wystawią e-fakturę do końca 2026 r., to nie powinni martwić się o konsekwencje. Do 31 grudnia przyszłego roku nie są przewidziane kary za niekorzystanie z KSeF.
Szybszy zwrot VAT. Nawet o 1/3
Jak można przeczytać na stronie rządowej informującej o najważniejszych założeniach nowelizacji,
To oczywiście dobra wiadomość dla przedsiębiorców - podobnie jak fakt, że obowiązek przechowywania faktur będzie leżeć już nie po stronie prowadzącego firmę, a po stronie administracji skarbowej.
08.06.2026 15:49, Mateusz Krakowski
08.06.2026 14:54, Joanna Świba
08.06.2026 14:02, Miłosz Magrzyk

Trzeba wydać już ponad 800 tys. zł za budowę stosunkowo niewielkiego domu. Mimo taniejących materiałów
08.06.2026 13:13, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 11:26, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 10:38, Piotr Janus
08.06.2026 9:42, Aleksandra Smusz
08.06.2026 8:57, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 8:14, Aleksandra Smusz
08.06.2026 7:33, Mateusz Krakowski
08.06.2026 7:08, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 17:29, Jakub Bilski
07.06.2026 15:21, Rafał Chabasiński
07.06.2026 14:10, Aleksandra Smusz
07.06.2026 14:05, Rafał Chabasiński
07.06.2026 13:01, Joanna Świba
07.06.2026 12:12, Rafał Chabasiński
07.06.2026 11:11, Rafał Chabasiński
07.06.2026 10:12, Igor Czabaj
07.06.2026 9:37, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 7:47, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 7:11, Piotr Janus
06.06.2026 12:58, Rafał Chabasiński
06.06.2026 10:20, Piotr Janus
06.06.2026 9:02, Rafał Chabasiński




























