REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Pracownik wcale nie musi przepracować 10 lat, by nabyć prawo do urlopu w wyższym wymiarze
Pracownik wcale nie musi przepracować 10 lat, by nabyć prawo do urlopu w wyższym wymiarze

Nie każdemu pracownikowi przysługuje urlop w tym samym wymiarze. Wiele zależy tu od stażu pracy. Na to, od kiedy pracownik będzie mógł skorzystać z 26 dni urlopu, wpływ będzie mieć jednak nie tylko sama długość zatrudnienia, ale także poziom zdobytego wykształcenia.

Joanna Majkowska09.11.2021 11:50
Praca

Od kiedy pracownik ma prawo do 26 dni urlopu?

To, czy pracownikowi należy się urlop wypoczynkowy w wymiarze 26, czy 20 dni (przy pełnym etacie), zależy od długości zatrudnienia (stażu pracy). I tak zgodnie z przepisami prawo do 20 dni urlopu ma osoba pracująca poniżej 10 lat. 26 dni wolnego należy się natomiast pracownikowi, który przepracował co najmniej 10 lat.

Aby uzyskać prawo do urlopu w pełnym wymiarze, niekoniecznie trzeba przepracować 10 lat

Staż pracy dotyczy przy tym tylko umów o pracę, ale już nie np. umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Nie oznacza to jednak wcale, że aby uzyskać prawo do 26-dniowego corocznego urlopu trzeba przepracować całe 10 lat. Do okresu zatrudnienia wliczają się bowiem także okresy związane z edukacją pracownika.

REKLAMA

I tak do stażu pracy może on doliczyć:

  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata – z tytułu ukończenia zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowej,
  • czas trwania nauki przewidzianej programem nauczania, jednak nie więcej niż 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej,
  • 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych,
  • 4 lata – w razie ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej,
  • 6 lat – przy ukończeniu szkoły policealnej,
  • 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej.

Co ważne, w przypadku studiów (szkoły wyższej) nie ma znaczenia, czy pracownik ukończył studia jednolite, pierwszego stopnia czy drugiego stopnia. Niezależnie od tego zawsze będzie mógł doliczyć do stażu pracy aż 8 lat.

REKLAMA

Warto jednak zaznaczyć, że wymienione wyżej okresy się jednak nie sumują. Pracownik, który ukończył studia, nie może więc doliczyć sobie 8 lat z tego tytułu, a dodatkowo także np. 4 lat za ukończenie liceum. W takiej sytuacji dolicza się tylko 8 lat za szkołę wyższą, a żeby osiągnąć urlop w pełnym wymiarze, trzeba jeszcze przepracować 2 lata.

Nie brak też pracowników, którzy podpisują umowę o pracę jeszcze w czasie nauki. Jeśli jednak pracowali np. 3 lata, a w tym czasie ukończyli 3-letnie studia, nie mogą uznać, że ich staż pracy wynosi w sumie 11 lat (3 lata pracy i 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej). Pod uwagę bierze się albo okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, albo okres nauki – w zależności od tego, co będzie dla pracownika bardziej korzystne.

REKLAMA

A co z prawem do wyższego urlopu nabytym już w trakcie roku kalendarzowego?

Bardzo często też pracownik  nabywa prawo do wyższego urlopu już w ciągu trwania roku kalendarzowego. Nie licząc bowiem pierwszego roku zatrudnienia urlop przysługuje z góry, z początkiem roku kalendarzowego.

W efekcie nie brak więc przypadków, gdy pracownik z nowym rokiem ma prawo do urlopu w niższym wymiarze (20 dni), a po upływie kilku kolejnych miesięcy jego staż pracy przekracza już 10 lat, a co za tym idzie – należy mu się 26 dni urlopu. W takiej sytuacji przysługuje mu prawo do urlopu uzupełniającego. Pracodawca powinien go udzielić do końca roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi