Odbudowa Ukrainy. To ważne, aby polski biznes odegrał w niej kluczową rolę

Biznes Gospodarka Zagranica Dołącz do dyskusji
Odbudowa Ukrainy. To ważne, aby polski biznes odegrał w niej kluczową rolę

Wojna w Ukrainie wciąż trwa. Wygląda na to, że ukraińska kontrofensywa nieco zwolniła. Ukraińcom nie udało się przerwać korytarza krymskiego. Na żadnym z frontów nie widać, aby którakolwiek ze stron zdobywała wyraźną przewagę. Nikt z nas nie wie jak długo wojna będzie jeszcze trwała. Pewne jest natomiast, że Ukraina będzie potrzebowała zagranicznego wsparcia, w szczególności przy odbudowie naruszonej przez wojnę gospodarki. To właśnie gospodarcza odbudowa Ukrainy może okazać się wielką szansą dla polskiego biznesu.

Od samego początku konfliktu Polacy pomagają Ukraińcom. Trafiło tu prawie 14 mln uciekających przed wojną Ukraińców. Wielu z nich znalazło tu schronienie i stara się budować zwoje życie właśnie w Polsce. Pozostali po przekroczeniu polsko-ukraińskiej granicy udawali się w dalszą podróż, głównie do państw Europy Zachodniej. Dodatkowo, jak podaje portal Defence24.pl polską pomoc wojskową przekazaną Ukrainie należy wyceniać na ok. 3 mld euro.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich przedsiębiorców

Poza oczywistą pomocą humanitarną oraz wojskową Ukraina będzie potrzebowała także zewnętrznego wsparcia podczas odbudowy gospodarki. W wyniku działań wojennych zniszczona została infrastruktura energetyczna, komunikacyjna, edukacyjna czy mieszkaniowa. Rosyjskie bomby siały spustoszenie i doprowadziły do zniszczeń, których zniwelowanie z pewnością nie będzie łatwe i szybkie. Szacuje się, że na odbudowę strat spowodowanych wojną potrzebne będzie ok. 900 mld dolarów. To nie tylko wielkie wyzwanie dla Ukrainy oraz jej sojuszników, ale także dla Polski, zarówno dla całego kraju, jak i dla rodzimych przedsiębiorców. Obecnie trwają rozmowy oraz negocjacje pomiędzy ukraińskimi władzami a międzynarodowymi przedstawicielami. Nasz kraj w tym zakresie nade wszystko reprezentują Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Warto podkreślić, że na początku czerwca uruchomiono nabór dla polskich przedsiębiorstw, które byłyby zainteresowane odnowieniem kanałów eksportowych oraz bezpośrednim zaangażowaniem się w odbudowę Ukrainy. Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele firm mogą zgłaszać się wciąż do programu poprzez wypełnienie formularza.

Zaplanowana i przeprowadzona według europejskich standardów odbudowa może przyczynić się do zreformowania całej gospodarki. To szansa na to, aby Ukraina zbliżyła się, szczególnie na płaszczyźnie gospodarczej do standardów wyznaczanych przez Unię. W końcu rychłe dołączenie zarówno do NATO, jak i UE ma być dla Ukraińców priorytetem. Walka z korupcją, ograniczenie wpływu oligarchów, wprowadzenie regulacji oraz administracji państwowej na inny poziom powinno być kluczowe.

PAIH podjęła także decyzję o powołaniu dedykowanego zespołu do wsparcia biznesu o nazwie roboczej Projekt_U. Celem prac zespołu jest monitorowanie sytuacji, identyfikacja potencjalnych ryzyk mogących mieć wpływ na szeroko rozumiany biznes oraz działanie w celu ograniczenia następstw dla biznesu w związku z operacją militarną na terenie Ukrainy. To szansa dla wszystkich, nie tylko dla największych podmiotów takich jak banki, ale nawet dla małych przedsiębiorców. To szansa dla przedstawicieli niemalże wszystkich sektorów gospodarki. Z pewnością potrzebni będą specjaliści z zakresu budownictwa, technologii, cyfryzacji, energetyki oraz ciężkiego przemysłu. Zarówno oferujący towary, jak i specjaliści sprzedający swoje usługi. Pracy przy odbudowie tak zniszczonej gospodarki na pewno nie zabraknie. Jednak możliwość rozszerzenia swoich pól eksploatacyjnych za wschodnią granicą powinna zostać wykorzystana przez polskie spółki.