Nie odliczysz podatku od „zakupu” smartfona w sklepie Bestcena.pl. Dlaczego?

Firma Podatki Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji (98)
Nie odliczysz podatku od „zakupu” smartfona w sklepie Bestcena.pl. Dlaczego?

Od „zakupu” w sklepie Bestcena.pl nie odliczysz podatku VAT. Powód jest prozaiczny i widoczny od razu, gdy otworzy się regulamin sklepu. O co chodzi i co jest powodem takiego ograniczenia? Wyjaśniamy.

Afera z Bestcena.pl?

Sklep Bestcena.pl jest w ostatnim czasie „atakuje” pierwsze strony branżowych serwisów informacyjnych i są ku temu powody. Postępowanie wszczął urząd skarbowy, a analizy regulaminu sklepu potwierdzają, że w najlepszym wypadku mamy do czynienia z ogromnymi niejasnościami.

Do tej grupy wątpliwości i niejasności z pewnością dochodzi kwestia faktur, wystawianych przez Bestcena.pl, a w szczególności możliwości odliczenia VAT-u od zakupionych urządzeń.

Sytuacja jest skomplikowana z wielu powodów, a pierwszym z nich jest fakt, że Bestcena.pl występuje pod trzema postaciami. Funkcjonuje polska spółka, brytyjska, a także słowacka. Każda się czymś zajmuje, a transakcja dokonywana jest tylko z jedną z nich – niestety niepolską.

Odliczenie VAT Bestcena.pl

Pisaliśmy o tym, że regulamin Bestcena.pl określa, że towary nie są kupowane, a wynajmowane. To znaczy – dokonywana jest sprzedaż; sprzedaż usługi najmu, a nie konkretnego urządzenia. W odniesieniu do Bestcena.pl warto poruszyć jeszcze jedną kwestię.

Zgodnie z regulaminem, o którym szerzej tutaj:

Sprzedawcą jest:

Bestcena LTD. nr ‎10415013, Suite no 2, First Floor, Kenwood, 77a Shenley Road, Borehamwood WD6 1AG United Kingdom

Czyli spółka z Wielkiej Brytanii, aktualnie już nawet nie państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Co to oznacza?

Oznacza to tyle, że odliczenie VAT-u od zakupu w sklepie Bestcena.pl jest de facto niemożliwe, bo sprzedawcą jest podmiot zagraniczny. Otrzymaną fakturę można jedynie wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Zamieszanie wprowadza ujęta w regulaminie opcja „Genius”, która oznacza wynajem sprzętu – a nie jego zakup – i wydaje się, że mogła mieć również zastosowanie do klientów niebędących konsumentami, mimo że regulamin wskazywał na coś innego.

Nie mają również zastosowania przepisy pozwalające na odliczenie VAT-u od zakupów w ramach UE i nie z powodu brexitu, a faktu, że zarówno nabywca, jak i odbiorca muszą być podatnikami zarejestrowanymi jako VAT-UE.

Zamieszanie spowodowane niejasnościami w regulaminie usługi powoduje, że nie wiadomo czy dochodzi do sprzedaży, czy najmu – należy to sprawdzić w dokumentach otrzymanych od sklepu – co przy fakcie transakcji z brytyjskim podmiotem, w oparciu o prawo słowackie (tak stanowi regulamin), oznacza mnóstwo niejasności.

Niejasności, które uwielbia Urząd Skarbowy – toteż przedsiębiorcy, korzystający z usług Bestcena.pl i próbowali odliczyć VAT od zakupionych smartfonów, mogą otrzymać stosowne „zaproszenie” od fiskusa do złożenia wyjaśnień.