Warszawa: kierowca nie wpuścił czarnoskórego pasażera do autobusu, bo wziął go za terrorystę

Gorące tematy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (193)
Warszawa: kierowca nie wpuścił czarnoskórego pasażera do autobusu, bo wziął go za terrorystę

Choć do tej pory Polskę szczęśliwie terroryści omijali, to strach przed śmiertelnym zagrożeniem przybrał już takie rozmiary, że czarnoskórego mężczyznę nie wpuszczono do autokaru, podejrzewając go o złowrogie zamiary.

Do nietypowego zdarzenia doszło w piątkowy wieczór w Warszawie. Jak wynika z relacji dziennikarki Ludwiki Włodek, czarnoskórego pasażera nie wpuszczono do autokaru firmy Ecolines, bo kierowca… podejrzewał go o terrorystyczne zamiary. Nic to, że ów pasażer in spe jest obywatelem Togo, niesłynącego z zamachowców. Nie pomogli nawet wezwani na miejsce policjanci, którzy bezradnie rozłożyli ręce, tłumacząc, że odmowa wykonania usługi przynajmniej na tę chwilę pozostanie zbrodnią bez kary.

Niewpuszczenie pasażera do autokaru – odmowa wykonania usługi to wykroczenie bez konsekwencji?

Czy faktycznie policjanci nie mogli „zmusić” kierowcy do wpuszczenia pasażera? Cóż, choć to smutnie zabrzmi – dokładnie tak właśnie jest. Inna sprawa, że w takiej sytuacji funkcjonariusze byli obserwatorami wykroczenia określonego w artykule 138 kodeksu wykroczeń:

Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny.

To dokładnie ten sam przepis, który stanowił podstawę ukarania pracownika drukarni, który odmówi druku ulotek fundacji LGBT. Jak wynika z treści tego przepisu, odmowa wykonania usługi jest oczywiście możliwa, ale musi być uzasadniona. Dlatego nie ma żadnych przeszkód, aby kierowca nie wpuścił do autokaru osoby zakłócającej porządek czy w inny sposób utrudniającej przejazd. Takie działania są z pewnością uzasadnione, i nawet fakt posiadania ważnego biletu żadnemu delikwentowi tutaj nie pomoże. Natomiast pomoc poszkodowanego mieszkańcowi zadeklarował na Facebooku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar:

Odmowa wykonania usługi - RPO Adam Bodnar pomoże

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że opisywane przez nas przypadki, w których odmowa wykonania usługi dotyczyła matki z dzieckiem, homoseksualistów czy teraz – czarnoskórego obcokrajowca, to jedynie wyjątki od reguły?

A Wam zdarzyło się, że ktoś bezzasadnie odmówił wykonania jakiejś usługi?

Czy można odmówić drukowania ulotek homoseksualiście?

das