Rodzice wspólnie podejmują ważne decyzje w życiu dziecka. Jeśli nadużywają swojej indywidualnej władzy, mogą ją całkowicie utracić.
W życiu dziecka wiele decyzji jest istotnych i wpływa na jego dalsze losy. Jeżeli opiekuje się nim dwójka rodziców, powinni oni wspólnie wybierać to, co w ich zdaniu jest najlepsze dla potomka. Poza aspektem moralnym, wiążą ich również postanowienia kodeksu opiekuńczego i rodzinnego:
Art. 97. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.
§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Pozostaje jednak pytanie – czym są istotne sprawy dziecka? W tym momencie dużo zależy nie tylko od konkretnej sytuacji, ale też od argumentacji prawników i decyzji sądu. Z pewnością jednak, w historii takiej jak przybliżona przez portal Gazety Prawnej, doszło do nadużycia władzy rodzicielskiej w ważnej kwestii.
Rodzice dziecka byli parą o odmiennych wyznaniach religijnych. Po ich rozwodzie, podczas ustalania praw do kontaktów z dzieckiem, okazało się, że ojciec postanowił bez wiedzy matki ochrzcić dziecko, czyniąc je tym samym wyznawcą swojej religii, a nie partnerki.
Działanie to zrodziło wiele konsekwencji, które prawdopodobnie będą wiele razy przejawiały się w przyszłości dziecka. Matka, która po rozwodzie sprawuje nad nim opiekę może albo zignorować fakt chrztu, albo starać się o ustalenie apostazji. To jednak może nastręczyć dodatkowych problemów, gdyby po latach dziecko chciało wrócić do dawnej, niejako wmuszonej mu wiary.
Wcześniej w naszym kraju sądy nie miały okazji do decydowania o konsekwencjach w przypadku takich działań. Choćby z tego powodu, warto pilnie przyglądać się tej sprawie. Wyrok może stanowić podstawę przyszłych działań przy podobnych sytuacjach. Póki co w Polsce przeważa jedna religia, lecz biorąc pod uwagę zwiększające się migracje i związki wielowyznaniowe, tego typu spraw może być coraz więcej.
Jakie są możliwe działania w tej sytuacji? Ojciec dziecka po rozwodzie już ma ograniczoną władzę rodzicielską, ale niewykluczone że sąd całkowicie mu ją odbierze. Niewykluczone też jest zasądzenie nawet wielotysięcznej kary.
Omawiany przykład pokazuje decyzję w sprawie, która jest bezsprzecznie istotna dla dalszego życia dziecka. Istnieje jednak wiele sporów o mniejszej wadze dla losów małoletniego. Przy wielu sprawach formalnych, konieczna jest jednak zgoda tylko jednego rodzica. Czy więc np. zapisanie do szkoły lub wysłanie dziecka na wakacje bez wspólnego porozumienia opiekunów wkrótce może zakończyć się sprawą w sądzie? Wszystko wskazuje na to, że ilość wniosków może zacząć narastać, a o wszystkim zadecydują kolejne wyroki.
Problemy z prawem rodzinnym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.