Co do zasady fiskus nie pozwala na wliczanie do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na okulary korekcyjne, jeśli będzie z nich korzystać sam przedsiębiorca. Okazuje się jednak, że są pewne wyjątki.
Okulary korekcyjne w kosztach firmowych? Czasem fiskus robi wyjątek
Fiskus jest zdania, że okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy są jego kosztem prywatnym – i nie ma znaczenia to, że bez nich osoba prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie np. pracować przy komputerze. Okazuje się jednak, że czasem fiskus robi wyjątek – o czym najlepiej świadczy interpretacja indywidualna z 29 sierpnia br.
O interpretację zwrócił się przedsiębiorca, który wykonuje usługi polegające na montażu instalacji energetyki odnawialnej (głównie fotowoltaicznych) w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca wykonuje usługi samodzielnie, nie zatrudnia pomocników. Pracuje na wysokości ponad trzech metrów, w dodatku z niebezpiecznymi narzędziami, takimi jak szlifierka kątowa. Przedsiębiorca ma też jednocześnie wadę wzroku. Z tego względu – i uwzględniając specyficzne warunki pracy – zapłacił za wykonanie szkieł korekcyjnych okularów BHP oraz za oprawki o tych okularów, wraz z dodatkowymi wkładkami pod szkła korekcyjne. Okulary korekcyjne BHP są wykorzystywane wyłącznie w pracy na wysokości i przy korzystaniu z niebezpiecznych narzędzi (konieczne są zatem okulary ochronne), a ze względu na wadę wzroku przedsiębiorcy zostały wykonane w wersji korekcyjnej. Dodatkowo wspomniane okulary spełniają szereg norm bezpieczeństwa.
Przedsiębiorca uznał zatem, że w takiej sytuacji może wliczyć okulary korekcyjne w koszty firmowe, a fiskus przychylił się do takiego stanowiska.
Wydatek, który nie ma charakteru osobistego
Fiskus uznał, że w opisywanym przypadku okulary nie są wydatkiem osobistym – ponieważ przedsiębiorca wykorzystuje je tylko w pracy, a fakt, że są to dodatkowo okulary korekcyjne, nie zmienia tego faktu. Jak można przeczytać w interpretacji,
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że jeżeli w istocie, jak jednoznacznie wynika z wniosku, nietłukące się, ochronne okulary korekcyjne BHP są Panu niezbędne przy wykonywaniu usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i są faktycznie wykorzystywane wyłącznie przy pracy na wysokości i przy korzystaniu z narzędzi niebezpiecznych, do których niezbędne jest użycie okularów ochronnych BHP, a w związku z Pana wadą wzroku, specjalnie wykonanych w wersji korekcyjnej, to wydatki z tytułu ich zakupu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem należytego ich udokumentowania.
Tym samym, jak się okazuje, czasem fiskus dopuszcza pewne wyjątki – ale kluczowe jest to, czy faktycznie dany wydatek był niezbędny do prowadzenia działalności, czy też przedsiębiorca i tak musiałby go ponieść ze względów osobistych.