Opłata depozytowa – 20 zł za kupno nowego sprzętu bez zwrotu starego

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (5)
Opłata depozytowa – 20 zł za kupno nowego sprzętu bez zwrotu starego

Rząd dyskutuje nad projektem, w myśl którego sklepy mają odbierać od nas bezpłatnie stary sprzęt przy kupnie nowego. Jednak jeśli go nie zwrócimy, będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

Pisaliśmy już na łamach portalu o tym, gdzie wyrzucać elektrośmieci. Za nieprzestrzeganie przepisów i zostawienie np. lodówki na śmietniku można zapłacić mandat nawet w wysokości 5000 zł. Obecnie rozpatrywany jest nowy projekt, w myśl którego pozbyć się starej pralki czy telewizora będzie jeszcze łatwiej. Jest jednak druga strona medalu – jeśli tego nie zrobimy, zapłacimy tzw. opłatę depozytową.

Do tej pory przy kupnie nowego wyposażenia RTV czy AGD mieliśmy możliwość zostawienia starego sprzętu tego rodzaju w sklepie. Jednak to do klienta należał m.in. obowiązek transportu, poza tym zdarzały się sytuacje, w których handlowcy, niezgodnie z przepisami, nie chcieli przyjąć urządzeń. Jeżeli nowy projekt wejdzie w życie, obowiązki sklepów ulegną poszerzeniu – będą one musiały także zapewnić darmowy przewóz towarów, więc do kupującego pozostanie tylko decyzja „tak, oddaję stary sprzęt”.

W związku z rozpatrywanym pomysłem, kupujący będą mieli nie tylko możliwość, ale i obowiązek oddania starego sprzętu, jeśli nie będą chcieli zapłacić dodatkowych 20 zł od każdego towaru. Niestety, jeśli z różnych powodów nie będą mogli oddać zużytych urządzeń, także będą zmuszeni do uiszczenia tej kwoty. Gdy więc postanowimy dokupić drugi telewizor do poprzedniego odbiornika, to po wejściu w życie projektu jego cena w wyniku opłaty depozytowej nieznacznie wzrośnie.

Pomysłodawcy takiej regulacji tłumaczą, że jeśli nie będziemy spełniać unijnych norm dotyczących przetwarzania starych elektrośmieci, przedsiębiorcy słono zapłacą, co z kolei wpłynie na portfele klientów w większym stopniu, niż przy konieczności wpłacania 20 zł. Jeżeli nowe prawa zostaną zatwierdzone, będą się musieli dostosować do nich także sprzedawcy internetowi. W praktyce zaowocuje to prawdopodobnie powstaniem firm usługowych, które będą obsługiwały lokalnych klientów zdalnych sklepów i zapewniały im darmową wywózkę sprzętu.

Póki co w dalszym ciągu urządzenia możemy, ale nie musimy oddawać. Warto jednak na bieżąco śledzić prace rządu. Gdy nowe ustawy wejdą w życie, z pewnością będzie to ogłaszane w rozmaitych mediach. Niezależnie od dalszych postanowień, pamiętajmy o tym, aby odpowiednio utylizować elektrośmieci. Zarówno ze względu na środowisko, jak i naszą kieszeń. Być może póki co wywóz przysporzy nam kosztów, jednak będzie to niewielki wydatek w stosunku do ewentualnej kary za porzucanie sprzętu na śmietniku czy w lesie.