Globalizacja ma swoje wady i zalety. Jedną z wad (przynajmniej z punktu widzenia władz państwowych) jest ułatwiona możliwość ukrywania dochodów na zagranicznych rachunkach. Ale dlaczego amerykańska ustawa FATCA ma wpływ na polskie rachunku w polskich bankach? Co zrobić, aby nie stracić dostępu do konta? Już wyjaśniamy.
Jakiś czas temu USA wprowadziły regulacje, określane powszechnie jako ustawa o wypełnianiu obowiązków podatkowych w stosunku do rachunków posiadanych za granicą (tzw. „FATCA”), wprowadzające zasady przekazywania informacji przez instytucje finansowe na temat niektórych rachunków. Dotyczy to nie tylko obywateli amerykańskich, ale i osoby zamieszkujące w innych krajach, ale posiadających rachunki bankowe w innych krajach. Instytucje finansowe zostały zobowiązane do przekazywania władzom podatkowym amerykańskim o klientach powiązanych ze Stanami Zjednoczonymi.
W związku z powyższym w październiku 2014 r. została podpisana umowa między Polską a USA w sprawie „wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA”. Umowa jest skierowana przede wszystkim do instytucji finansowych, ale nakłada na część klientów obowiązki. Obowiązki, których niewypełnienie będzie skutkowało zablokowaniem dostępu do rachunków bankowych od dnia 2 grudnia 2016r.
Kogo dotyczy FATCA?
Obecnie przy zawieraniu umowy rachunku bankowego wśród dokumentów do wypełnienia znajdują się formularze dotyczące FATCA. Różni się ona w zależności od tego, czy jesteśmy klientem biznesowym, czy indywidualnym. Klienci indywidualni wskazują m.in.:
- czy posiadają amerykańskie obywatelstwo,
- czy są rezydentami podatkowymi w rozumieniu amerykańskiego prawa podatkowego,
- czy posiadają amerykański numer identyfikacji podatkowej.
Klienci biznesowi muszą m.in. wskazać, czy wśród osób kontrolujących klienta są amerykańscy obywatele/rezydenci podatkowi ze wskazaniem ich danych.
Stosowne oświadczenia można w niektórych bankach złożyć elektronicznie, wypełniając formularz w systemie bankowości elektronicznej.
Co niezwykle istotne, oświadczenie FATCA jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności).
Założyłeś konto wcześniej? Też musisz złożyć oświadczenie
Klienci, którzy nawiązali relacje z bankiem w okresie od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2015 r., również muszą złożyć oświadczenie FATCA. Jednak w przypadku klientów indywidualnych dotyczy to wyłącznie tych, których saldo na rachunkach (wszystkich) na dzień 30 listopada 2015 r. przekroczyło 50 tys. dolarów. Klientów biznesowych to wyłącznie nie obejmuje, i muszą obowiązkowo złożyć stosowne oświadczenie.
A co się stanie, jeśli takiego oświadczenia nie złożymy? Wówczas bank jest zobowiązany do zablokowanie środków klienta. Odblokowanie nastąpi dopiero po złożeniu ww. oświadczenia, w terminie 3 dni roboczych.
Jeśli masz wątpliwości dotyczących stosowania FATCA przez polskie instytucje finansowe, a także inne wątpliwości natury prawnej, zachęcamy do skorzystania z zachęcamy do skorzystania z odpłatnych usług naszych prawników pod adresem kontakt@bezprawnik.pl