Elżbieta Jaworowicz doradzi ci finansowo, a Szymon Hołownia załatwi niższe ceny energii

Codzienne Prawo Dołącz do dyskusji
Elżbieta Jaworowicz doradzi ci finansowo, a Szymon Hołownia załatwi niższe ceny energii

Postęp technologiczny i coraz większe możliwości w branży IT mogą przynosić nam nie tylko pożyteczne narzędzia. W taki sam sposób rozwijają się także nielegalne praktyki, w których wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania technologiczne. Do najbardziej popularnych oszustw tego typu możemy zaliczyć deepfake. Dzięki wykorzystywaniu wizerunku znanych osób, oszustwo to jest niezwykle niebezpieczne. Wiele nieświadomych osób niestety ulega źle ukierunkowanej inwencji twórczej oszustów.

W przypadku tego typu oszustw wykorzystywany jest często wizerunek znanych i lubianych osób

Oszustwa deepfake są tworzone przede wszystkim jako przeróbki nagrań głosowych, a coraz częściej także filmów. Dzięki szerokim możliwościom tworzenia filmów i nagrań na podstawie kilkuminutowych lub kilkusekundowych wycinków, deepfake stanowi wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości. W nowych okolicznościach istnieje potrzeba tworzenia rozwiązań prawnych, które będą w stanie umożliwić walkę z tym problemem.

Oszustwo tego typu jest tworzone często w tak, aby wzbudzić zaufanie u potencjalnej ofiary wyłudzenia. Dlatego bohaterami tego typu nagrań i filmów są osoby publiczne, znane przez szerokie grono obywateli. Elżbieta Jaworowicz, Szymon Hołownia czy Tadeusz Sznuk to tylko przykłady osób, których głos czy wizerunek może być wykorzystywany przez oszustów i przestępców.

Kradzież tożsamości tego typu może torować drogę celebrytom i politykom do dochodzenia swoich racji w sądzie

Wykorzystywanie wizerunku znanej osoby, a także podszywanie się pod nią stanowi przestępstwo z art. 190a par. 2 k.k. W teorii zatem kradzież wizerunku znanej osoby w tak niecny sposób może skończyć się wyrokiem więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Jednak jak to zwykle bywa, również w tym wypadku występują nieścisłości prawne. Deepfake jest technologią, która może generować materiały od początku do końca. Zatem nagrania tworzone przez oszustów musza być w przyszłości obejmowane rozszerzonymi przepisami prawnymi.

Wielu prawników uważa także, że kradzież tożsamości tego typu może być podstawą do dochodzenia swoich racji na drodze cywilnej. Dlatego wiele osób, których wizerunek został w ten sposób wykorzystany, mogą próbować uzyskać zadośćuczynienie za naruszenia dobra osobistego.

Oszuści wykorzystują wizerunki osób, które wzbudzają zaufanie w społeczeństwie

Stąd właśnie bierze się kradzież wizerunku takich osób jak Elżbieta Jaworowicz, która od lat prowadzi pogram, w którym wykazuje się empatię dla słabszych i wrażliwością na krzywdy ludzkie. Przestępcy grają na tych emocjach i doskonale wiedzą, że ta metoda wyłudzenia może przynieść skutki w przypadku wielu ludzi. Problem oszustw tego typu wraz z rozwojem technologii będzie tylko narastał i stanowił w przyszłości znaczny problem dla służb.