Użytkownik kupuje Red Dead Redemption 2 na aukcji Allegro. Dowiaduje się potem, że został oszukany, ale nie do końca – to przecież tylko eksperyment na Youtubie!

Prywatność i bezpieczeństwo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (98)
Użytkownik kupuje Red Dead Redemption 2 na aukcji Allegro. Dowiaduje się potem, że został oszukany, ale nie do końca – to przecież tylko eksperyment na Youtubie!

Metody, jakimi posługują się oszuści na Allegro, stanowią tak liczną grupę, że nie mogą być zamknięte w jednym katalogu. Ostatnio opisywaliśmy metodę oszustwa, związaną z kosztami wysyłki. Dzisiaj przedmiotem wpisu będzie bardzo niepokojący proceder – oszustwo na oszustwo. Jak to wygląda?

O sytuacji dowiadujemy się z wpisu na portalu wykop.pl

Oszustwo na oszustwo

Pewien użytkownik wspomnianego serwisu zakupił grę Red Dead Redemption 2 na aukcji allegro. Cena produktu była wyjątkowo niska i wynosiła 50 zł. Ów użytkownik co prawda stwierdził, że aukcja wydała mu się podejrzana, ale zaryzykował.

Po zakupie i przelaniu wymaganej kwoty dostał on e-mail z wiadomością, jak poniżej:

witam, został pan OSZUKANY (wziął pan udział w eksperymencie na youtube) ! Proszę uważać na przyszłość robiąc zakupy w internecie. W roku 2018 rekordowy oszust wyłudził na allegro od ludzi kwotę o łącznej wartości 72 tysięcy złoty. Jak robić bezpiecznie zakupy na allegro? Po pierwsze należy sprawdzić opinię użytkownika i czy jest zweryfikowany. Niech pan zapamięta również że przed i po zakupie należy prowadzić ciągłą korespondecje ze sprzedającym. Często eystępują również włamania na konto sprzedawców, dlatego proszę nie być naiwnym. Produkt 2 tygodni. Niestety prowizja allegro do gier kosztuje 12 zł więc proszę podać numer konta i kwotę którą pan wpłacił:). Pozdrawiamy. Zespół youtube ocinek

Treść, słownictwo i interpunkcja są oczywiście oryginalne i same z siebie powinny doskonale wyjaśnić z jakiego rodzaju procederem mamy tutaj do czynienia. Najprawdopodobniej faktycznie doszło tutaj do oszustwa, tak jak sprawca zaznacza w e-mailu, a fakt domniemanego eksperymentu nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia.

Przestępstwo oszustwa

Takie zachowanie wypełnia znamiona 286 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8

Do popełnienia takiego przestępstwa wymagany jest konkretny zamiar sprawcy, określany jako dolus directus coloratus, czyli zamiar kierunkowy. Sprawca musi doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem w określonym celu, jakim jest osiągnięcie korzyści majątkowej.

Ze względu na powoływanie się na nieistniejące prowizje od sprzedaży (12 złotych!) możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że takie oszustwo na oszustwo jest wymierzone w zarabianie takich właśnie niedużych kwot. Jeżeli takie działanie byłoby eksperymentem, to musiałoby ono – w myśl kodeksu karnego – spełnić określone przesłanki, aby wyłączyć bezprawność takiego działania. Abstrahując też od tego, że nie spełniałoby już przesłanek przestępstwa z art. 286, ze względu na brak strony podmiotowej, co nie znaczy, że nie mogłoby per se stanowić podstawy do innych roszczeń.