Pełne umorzenie składek ZUS? Tak, to możliwe, zapewnia wiceprezes Zakładu

Biznes Firma Państwo dołącz do dyskusji (153) 28.02.2021
Pełne umorzenie składek ZUS? Tak, to możliwe, zapewnia wiceprezes Zakładu

Jerzy Wilczek

Składki ZUS to niskich nie należą – i często przedsiębiorcy w trudnych sytuacjach zwyczajnie nie są w stanie ich spłacać. W czasie pandemii takich sytuacji jest mnóstwo, ale przecież i wcześniej nie były rzadkością. Co wtedy? Pełne umorzenie składek ZUS jest możliwe – mówi wiceprezes Zakładu Paweł Jaroszek.

1457,49 zł – tyle wraz ze składką chorobową wynoszą obecnie składki ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą. Sporo – zwłaszcza że przedsiębiorcy muszą radzić sobie z kryzysem związanym z pandemią. Choć oczywiście były tarcze i ulgi, to nie można powiedzieć, że rozwiązało to problemy przedsiębiorców.

Bywają sytuacje, w których przedsiębiorca nie jest w stanie takich pieniędzy zapłacić. Można uniknąć płacenia składek, ale wiąże się to na przykład z zawieszeniem działalności. Dla kogoś, kto ma problemy, lecz walczy o zachowanie biznesu, nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Czy ZUS może w takich sytuacjach wyciągnąć rękę do przedsiębiorcy?

Pełne umorzenie składek ZUS. Tylko w wyjątkowych sytuacjach

W rozmowie z PAP wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek przypomniał, że jest taka opcja. Co nie znaczy oczywiście, że Zakład często na to przystaje.

Mówił, że ZUS może umorzyć należności z tytułu składek „jedynie w szczególnie trudnych sytuacjach”.

Jednocześnie Jaroszek zaznaczył, że by uzyskać umorzenie, sytuacja musi być naprawdę wyjątkowa. Przedsiębiorca musi w takich przypadku udowodnić „całkowitą nieściągalność należności” czy też „bardzo trudną sytuację finansową i rodzinną”.

Każdy przedsiębiorca zostaje w takich przypadku potraktowany indywidualnie. To oczywiście bywa krytykowane, bo teoretycznie  pozwala to na pewną uznaniowość urzędników ZUS.

Zakład jednak zaznacza, że od jakiegoś czasu ta uznaniowość jest mocno ograniczona, ujednoliceniu podejmowanych decyzji miało służyć zainicjowanie już kilka lat temu Centrów Umorzeń ZUS.

Pełne umorzenie składek ZUS. Jak to zrobić?

Przedsiębiorca, który liczy na pełne umorzenie składek ZUS, powinien udać się do swojej placówki ZUS – lub złożyć wniosek przez platformę PUE.

Co się stanie z takim wnioskiem? Jak zapewnia ZUS, sprawa trafi do specjalnego doradcy. Ten będzie zbierał dokumenty i odpowiada za przekazanie sprawy do Centrum Umorzeń. I to właśnie dopiero w centrum podejmowane są ostateczne decyzje. ZUS przy tym podkreśla, że pracownicy centrum nie mogą mieć żadnego kontaktu z przedsiębiorcą, który domaga się umorzenia składek. Między innymi to ma sprawiać, że decyzja ZUS-u będzie najbardziej obiektywna, jak to tylko możliwe.