Od zeszłego roku klienci Nest Banku mogą testować nowe rozwiązanie, jakim jest wirtualny asystent bankowy oparty na sztucznej inteligencji. N!Asystent jest pierwszym w Polsce takim narzędziem, które bez wykorzystywania gotowych schematów płynnie rozmawia z klientem i aktywnie wspiera go w zarządzaniu finansami. Za swoje innowacyjne rozwiązanie Nest Bank otrzymał już prestiżowe nagrody.
Jak działa wirtualny asystent bankowy oparty na AI?
N!Asystent jest asystentem bankowym, z którego klienci Nest Banku mogą korzystać w aplikacji mobilnej. Nie jest to jednak zwykły chatbot, lecz zaawansowane narzędzie, które działa w oparciu o sztuczną inteligencję, a konkretnie o model GPT-4o. Z założenia N!Asystent ma też pomagać klientom w codziennym zarządzaniu finansami. Robi to natomiast poprzez między innymi:
- bieżące analizowanie finansów – narzędzie prezentuje je w formie przejrzystych wykresów i potrafi wskazać, na co wydajemy za dużo pieniędzy lub na czym możemy zaoszczędzić;
- doradzanie najlepszych rozwiązań finansowych np. jakie założyć konto oszczędnościowe – z oczywistych względów wirtualny asystent podsuwa tutaj jednak produkty z oferty Nest Banku;
- udzielanie odpowiedzi na różne pytania – asystenta można zapytać np. jak załatwić jakąś sprawę w banku, ile wydało się pieniędzy podczas wakacji, czy też ile kosztuje wypłata pieniędzy z bankomatu;
- wykonywanie różnych poleceń – narzędzie może za nas uzupełnić formularz przelewu, opłacić fakturę, doładować telefon, złożyć wniosek o kartę, czy też umówić spotkanie z doradcą.
Z inteligentnym asystentem możemy porozmawiać na czacie, ale rozumie on również komunikaty głosowe. Co ważne jednak, można się z nim porozumiewać językiem naturalnym i nieformalnym, a nawet pisać do niego na czacie z błędami. Narzędzie bez problemu nas zrozumie i udzieli precyzyjnych odpowiedzi, które nie będą oparte na gotowych schematach, jak ma to miejsce w przypadku standardowych chatbotów.
- Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja zabierze ci pracę
Innowacyjny asystent bankowy Nest Banku zgarnia kolejne nagrody
Wirtualny asystent bankowy Nest Banku oparty na AI jest pierwszym tego typu narzędziem na polskim rynku i jak się okazuje, także jednym z pierwszych na świecie. Za swoją innowacyjność otrzymał też już liczne nagrody.
We wrześniu 2024 r. zdobył prestiżową nagrodę Best of Show na międzynarodowej konferencji technologii i finansów FinovateFall 2024. Okazał się tam najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem spośród 60 zaprezentowanych propozycji z całego świata.
Za swojego N!Asystenta Nest Bank został też wyróżniony w kategorii TOP Innovation na gali Banking Tech Awards 2024, która odbyła się w grudniu 2024 r. w Londynie.
Funkcjonalność N!Asystenta jest wciąż rozwijana
Nest Bank cały czas rozwija funkcjonalność N!Asystenta, aby jeszcze lepiej odciążał klientów w zarządzaniu finansami. Od lutego 2025 r. klienci mogą mu więc zlecić opłacenie faktury np. na podstawie jej zdjęcia. Już wkrótce narzędzie będzie też potrafiło znajdować i realizować wnioski oraz dyspozycje, a nawet pomagać w zastrzeganiu dokumentów.
Na temat kierunku rozwoju asystenta bankowego AI wypowiedział się w mediach Janusz Mieloszyk, pierwszy wiceprezes Nest Banku, który stwierdził m.in.:
Przyszłość bankowości pójdzie w kierunku bankowości konwersacyjnej, w której kluczową rolę będą kształtować inteligentni agenci – nie tylko rozumiejący potrzeby użytkowników, ale też aktywnie wspierający ich działania. Bankowość konwersacyjna to nowy standard, w którym interfejsy oparte na dialogu przekształcają rozmowę w skuteczne narzędzie do realizacji zadań, a nie tylko wymianę informacji. Nasz N!Asystent zmierza w tę samą stronę – staje się inteligentnym, proaktywnym agentem, który realnie odciąża użytkowników w zarządzaniu finansami.
Wirtualny asystent bankowy Nest Banku oparty na AI jest bez wątpienia prawdziwą rewolucją na rynku i można przypuszczać, że inne banki wkrótce także zaczną wprowadzać podobne rozwiązania. Z ingerencją sztucznej inteligencji w nasze finanse powinniśmy się więc także powoli oswajać. Trudno jednak przewidzieć, jak będzie wyglądała ta ingerencja w przyszłości, ponieważ sama sztuczna inteligencja dopiero się rozpędza i jeszcze nie poznaliśmy jej wszystkich możliwości.