PKW podała dziś rano dane z 99,97 proc. komisji. „Wiele już się nie zmieni”

Państwo Dołącz do dyskusji (325)
PKW podała dziś rano dane z 99,97 proc. komisji. „Wiele już się nie zmieni”

Już wczorajszy exit poll wskazywał na zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich 2020 (podobnie zresztą jak late poll, który pojawił się po północy). Dziś rano PKW podała już właściwie wyniki wyborów prezydenckich – wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda został wybrany ponownie na pięcioletnią kadencję.

PKW: wyniki wyborów prezydenckich właściwie już znane, „niewiele się może zmienić”

PKW jeszcze wczoraj, już po ogłoszeniu wyników exit poll, zapowiedziała że nie będzie podawać w poniedziałek wyników cząstkowych na kolejnych konferencjach – prawdopodobnie w obawie, że mogłoby to podgrzewać i tak już gorące nastroje polityczne. Można było się bowiem spodziewać, że prezydent „będzie się zmieniał” dosłownie z konferencji na konferencję.

Mimo tego PKW ostatecznie zaskakująco szybko ogłosiła wyniki wyborów prezydenckich na dzisiejszej porannej konferencji. Zgodnie z danymi z 99,97 proc. komisji prezydent Andrzej Duda zdobył 51,21 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 48,79 proc. Na ten moment brakuje protokołów już tylko z dziewięciu obwodów zagranicznych. Sześć protokołów ma być dosłanych z Londynu, dwa – z Manchesteru, a jeden z Brukseli.

Jak jednak twierdzi przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak, „ilość brakujących głosów nie wpłynie znacząco na wyniki wyborów”. Prawdopodobnie właśnie dlatego PKW zdecydowała się na tak szybkie zorganizowanie konferencji.

Różnica między kandydatami? Niecałe pół miliona głosów

Nie można oczywiście na ten moment stwierdzić dokładnie, jaka była różnica głosów między kandydatami (z zagranicznych okręgów może zostać jeszcze zliczone ok. kilkadziesiąt tysięcy głosów). Mimo to szef PKW dopytywany o orientacyjną różnicę wskazał, że wynosiła ona ok 491 tys. głosów. Przewodniczący zaznaczył też, że jest to różnica za duża, by wyniki mogły zmienić się jeszcze na korzyść drugiego kandydata.

Frekwencja wyniosła 68,12 proc. W pierwszej turze wyborów prezydenckich głosowało 64,51 proc. uprawnionych. W wielu rejonach frekwencja była jeszcze znacznie wyższa niż średnia.

Tym razem exit poll (i late poll) pokazały niemal dokładnie wyniki wyborów

Teraz, gdy PKW podała wyniki wyborów prezydenckich (chociaż wciąż nieoficjalnie), można to już porównać z opublikowanym wczoraj exit poll i late poll. Okazuje się, że IPSOS zaskakująco trafnie wskazał ostateczny wynik – różnica między danymi podanymi przez PKW a wczorajszymi wskazaniami nie jest duża. Najwyraźniej poczyniono również pewne korekty w stosunku do pierwszej tury wyborów – wtedy różnica była znacznie większa, a głosy oddane na Andrzeja Dudę – niedoszacowane.

Źródło fot.: PAP/Paweł Supernak