REKLAMA
  1. Home -
  2. Gospodarka -
  3. Wynagrodzenia Polaków mają teraz rosnąć wolniej. Zdaniem prezesa NBP to dobrze
Wynagrodzenia Polaków mają teraz rosnąć wolniej. Zdaniem prezesa NBP to dobrze

Według najnowszych projekcji Narodowego Banku Polskiego wzrost płac ma w ostatnim czasie znacznie spowolnić. Z perspektywy pracowników nie jest to najlepsza informacja, jednak NBP zapewnia, że wzrost ten był zbyt szybki, co miało niemały wpływ na wzrost poziomu inflacji w Polsce. O tego typu zjawisku mówił na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński, odnosząc się do decyzji o obniżce stóp procentowych.

Pensje rosły za szybko. Adam Glapiński opisuje wpływ obniżki stóp procentowych na dynamikę płac

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 0,25 proc. punktów bazowych, będzie miała wpływ nie tylko na raty kredytów. Prezes NBP Adam Glapiński zapewnia, że jednym z koronnych argumentów, który przemawiał za obniżką stóp procentowych, było spowolnienie dynamiki wzrostu wynagrodzeń w Polsce.

PAP przywołuje wypowiedź prezesa NBP, z której wynika, że w maju br. płace wzrosły o 8,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, podczas gdy jeszcze w kwietniu było to 9,3 proc. rok do roku.

REKLAMA

Prezes NBP twierdzi, że tak szybki wzrost płac wpływał negatywnie na inflację:

Obserwowana przed majem dynamika wynagrodzeń była nadmierna w stosunku do wydajności pracy.

Prezes NBP twierdzi, że inflacja będzie się obniżać, a bezrobocie będzie niskie

Adam Glapiński wypowiedział się także o tym, jak będzie kształtować się poziom inflacji w Polsce w najbliższym czasie. Prezes NBP jest dobrej myśli:

REKLAMA

W średnim okresie inflacja powinna być zgodna z celem NBP, czyli wyniesie 2,5 proc. (+/-1 proc.) Dlatego RPP uznała, że stosowne jest dostosowanie stóp do inflacji.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0%, a w maju bieżącego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 782,8 tys. bezrobotnych. To o 2,5% mniej niż miesiąc wcześniej.

Według danych GUS-u w maju 2025 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (w firmach powyżej 9 osób) wyniosło 8670,51 zł. To o 8,4% więcej niż w analogiczny okresie ubiegłego roku. Zwiększyła się także siła nabywcza wynagrodzeń – była ona o 4,0% większa niż rok wcześniej.

REKLAMA

Płace w Polsce rosły w ostatnim czasie w sposób dynamiczny. Aby to zobrazować, warto posłużyć się porównaniem do Czechów, których zdołaliśmy doścignąć pod względem wysokości zarobków. Z danych opublikowanych przez Obserwatora Gospodarczego wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Czechach w I kwartale 2024 roku wyniosło 43 941 koron. W Polsce po przeliczeniu było to 48 151 koron.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi