Nawet trzynastolatek może mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Państwo Dołącz do dyskusji
Nawet trzynastolatek może mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

W czasach, kiedy coraz więcej usług przenosi się do internetu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pozostaje w tyle, czego dowodem jest Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS). To narzędzie, które umożliwia dostęp do danych i usług świadczonych przez ZUS przez internet.

Umożliwia ono zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy czas i zasoby, które lepiej poświęcić na rozwój osobisty lub biznesowy, zamiast lawirować ścieżkami biurokracji.

Korzyści z posiadania profilu na PUE ZUS

Posiadanie profilu na PUE ZUS otwiera przed użytkownikami szerokie możliwości. Osoby ubezpieczone mogą szybko sprawdzić swoje dane, historię składek, informacje o zwolnieniach lekarskich oraz wiele innych. Dla przedsiębiorców PUE ZUS to narzędzie do zarządzania składkami, zapewniające dostęp m.in. do informacji o saldzie bieżącym i miesięcznym, deklaracji rozliczeniowych oraz oferujące możliwość zapoznania się z listą osób zgłoszonych do ubezpieczenia i listą pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek jest zobowiązany do posiadania profilu na PUE ZUS.

Jak założyć profil na PUE ZUS?

Aby założyć profil na PUE ZUS, wystarczy odwiedzić stronę internetową ZUS i postępować zgodnie z instrukcją. Proces rejestracji jest dostępny dla osób, które ukończyły 13 lat, i wymaga podania podstawowych danych, takich jak: imię, nazwisko, PESEL, ustalone przez siebie hasło, adres e-mail lub numer telefonu.

Aktywacja konta przebiegnie sprawniej, jeśli przy rejestracji skorzystamy z kwalifikowanego certyfikatu, profilu zaufanego ePUAP lub systemów bankowości elektronicznej. Wtedy dane identyfikacyjne zweryfikowane przez centrum certyfikacji, ePUAP lub bank zostaną automatycznie wpisane do formularza rejestracyjnego. W innym wypadku weryfikacją użytkownika zajmie się pracownik ZUS-u.

Różnorodność metod zapewnia użytkownikom elastyczność w wyborze najwygodniejszego sposobu weryfikacji, a jednocześnie zwiększa dostępność i bezpieczeństwo usług cyfrowych. Ponadto, stosowanie zaawansowanych metod uwierzytelnienia tożsamości znacznie obniża ryzyko nadużyć i oszustw.

Dlaczego warto założyć profil na PUE ZUS?

Profil na PUE ZUS warto założyć przede wszystkim dla własnej wygody i uzyskania szybkiego dostępu do ważnych informacji dotyczących ubezpieczenia społecznego. Jest to szczególnie istotne dla młodych ludzi rozpoczynających karierę zawodową, w tym tych planujących rozpocząć działalność gospodarczą.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS ułatwia zarządzanie swoimi ubezpieczeniami z uwagi na szybki dostęp do danych i możliwość załatwiania wielu spraw online. Dzięki temu, podobnie jak prawo jazdy czy dowód osobisty, profil na PUE ZUS można potraktować jak kolejny krok ku niezależności i odpowiedzialności za własne życie zawodowe.