Kryptowalutami zapłacimy teraz już nawet za diamenty

Finanse Technologie Zagranica Dołącz do dyskusji (170)
Kryptowalutami zapłacimy teraz już nawet za diamenty

Legendarny dom aukcyjny Sotheby’s ogłosił publicznie, że po raz pierwszy w historii płatności za niezwykle rzadki diament będą przyjmowane również w kryptowalutach.

21 czerwca jeden z dwóch najbardziej uznanych domów aukcyjnych na świecie – Sotheby’s ogłosił aukcję wycenianego na 15 milionów dolarów diamentu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu zapewne wielu z nas o diamentach wie tyle, że są wieczne – o czym śpiewała Shirley Bassey – oraz, że zapewne nie kupimy ich u każdego, pierwszego lepszego jubilera.  Tym razem, poza ogłoszeniem kolejnej aukcji pojawiła się informacja o nowej metodzie płatności.

Krypto za karat – wartość diamentu w kryptowalutach

Crypto per carat! To zdanie przejdzie zapewne do historii. Konserwatywny i tradycyjny w swojej polityce sprzedażowej dom aukcyjny Sotheby’s w taki właśnie sposób zakomunikował, że za unikatowy diament będzie przyjmował płatności w kryptowalutach.

Jednocześnie, należy podkreślić, że to pierwszy raz, gdy jakikolwiek przedmiot o tak wielkiej wartości został zaoferowany w publicznej sprzedaży za kryptowaluty.

Diament ma 101,38-karaty. Posiada kształt gruszki, a przez ekspertów nazywany jest Kluczem 10138. Należy do grona zaledwie dziesięciu diamentów o masie ponad 100 karatów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na aukcji. Jednakże zaledwie dwa spośród przedmiotowych 10 miały pożądany kształt gruszki. Warto podkreślić, że diament otrzymał taką nazwę, aby korelowała ona z premierową możliwością zapłaty w kryptowalutach. Klucze bowiem stanowią integralną część świata kryptowalut oraz smart contracts.

Aukcja odbędzie się 9 lipca w Hongkongu. Sotheby’s ogłosił, że zaakceptuje płatnośći w Bitcoinie oraz Ethereum.

Diamenty w kształcie gruszki należą do najbardziej poszukiwanych. Równocześnie, najbardziej znanym przykładem jest 530-karatowy diament Cullinan 1, który należy do brytyjskich klejnotów koronnych.

Najwyższą ceną zapłaconą za bezbarwny diament na aukcji był 118,28-karatowy owal, który w Sotheby’s w Hongkongu wyniósł 30,8 miliona dolarów w 2013 roku, z rekordową ceną za karat 260 252.

Prezes Sotheby’s Asia podkreśliła, że – jest to naprawdę symboliczny moment. Najstarszy i najbardziej emblematyczny mianownik wartości (diament) można teraz po raz pierwszy kupić za pomocą najnowszej uniwersalnej waluty ludzkości

Ciągle zmiany w świecie kryptowalut

Ostatnie pół roku na wykresach przedstawiających wartości kryptowalut swoim kształtem przypomina tor rollercoastera.  Był to niestabilny rok, pełen gwałtownych wzrostów oraz gigantycznych spadków. Jednakże, na całym świecie coraz więcej instytucji zaczyna legitymizować tę formę płatności. W Stanach Zjednoczonych Narodowy Republikański Komitet Kongresowy powiedział w zeszłym tygodniu, że będzie przyjmował darowizny w kryptowalutach. Ponadto, Salwador w tym miesiącu stał się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy.

Równocześnie, warto podkreślić, że Sotheby’s w maju tego roku sprzedało dzieło autorstwa Banksy’ego za 12,9 miliona dolarów. Był to pierwszy zakup dzieła sztuki poprzez płatność w kryptowalutach.

Sotheby’s w jednym z ostatnich komunikatów podał, że w ubiegłym roku zaobserwowano duży popyt na białe diamenty, biżuterię oraz inne luksusowe przedmioty. Szczególny wzrost zainteresowania odnotowana pośród młodych majętnych osób z Azji.