Teraz to Plus ma najszybszy internet mobilny w Polsce, spore przetasowania w 2023 roku

Biznes Technologie Dołącz do dyskusji
Teraz to Plus ma najszybszy internet mobilny w Polsce, spore przetasowania w 2023 roku

Nowy lider polskiego internetu mobilnego mieni się w zielonych barwach. Dobry wynik wynika w dużej mierze z upowszechniania się technologii 5G, którą Plus robi najlepiej.

Ja uważam, że z tym 5G to jest w Polsce u niektórych operatorów trochę lipa. Do tego stopnia, że gdy kilka tygodni temu Orange wymusiło na moim iPhonie stosowanie sieci 5G, szukałem poradników czy da się powrócić do LTE z poziomu iPhone’a (dzięki Bogu – da się). Żyję w największym mieście w Polsce i nawet pomimo pełnego zasięgu sieci 5G zacząłem mieć problemy niczym rodem z jakiegoś roku 2010 i mojego pierwszego smartfona z Androidem. Internet niby był, ale jednak go nie było, nie przechodziły nawet zdjęcia na Messengerze. Powrót do „archaicznego” LTE rozwiązał te problemy.

Tymczasem Plus swoim 5G podbija rynek już całego mobilnego internetu

Od dawna mam sygnały, że Plus pod względem 5G jakościowo i technologicznie wyróżnia się na kulejącym polskim rynku 5G. Widać to szczególnie w speedtestach, gdzie przoduje szczególnie w downloadzie – 138 Mb/s to blisko dwukrotnie lepiej, niż u drugiego w zestawieniu Playa (70,8), choć ten trochę lepiej radzi sobie z uploadem.

Na początku marca Plus zdecydował się upowszechnić swoją sieć wśród użytkowników nie tylko tych najnowszych, ale i starszych abonamentów i to momentalnie sprawiło, że „zielona” sieć uplasowała się na pierwszym rankingu najszybszych mobilnych internetów w kraju. SpeedTest podaje:

Nasze szacunki wskazują, że 5G udostępniono ok. 3 milionom kart SIM. Spowodowało to, że część klientów, która dotychczas korzystała z LTE ze średnią prędkością około 35 Mb/s, po tej zmianie uzyskała automatyczny dostęp do nowej technologii z prędkością średnio około 138 Mb/s dzięki posiadaniu terminali 5G. Efektem tego był wzrost udziału testów 5G u tego operatora o 50% w porównaniu z lutym.

T-Mobile i Orange bastionami internetu stacjonarnego

Plus podbił internet mobilny w Polsce, ale T-Mobile wygrał z kolei w rankingu szybkości internetu domowego z downloadem na poziomie 229,4 Mb/s pokonując INEA czy UPC. Z kolei jeśli chodzi o światłowód, tutaj liderem jest Orange z downloadem 260,2 Mb/s. Przy czym akurat tutaj występują już dość zauważalne różnice w uploadzie, ponieważ nieznacznie słabsza downloadowo INEA ma upload niemalże na poziomie downloadu – 239,6 Mb/s, podczas gdy Orange oferuje zaledwie 81,3 Mb/s (mimo wszystko jest to raczej zadowalający rezultat).

W mojej ocenie zestawienie najnowszych wyników prędkości internetu oferowanego przez operatorów pokazuje jedno – od dawna wiadomo, że 5G w przypadku części operatorów jest swego rodzaju marketingową wydmuszką. W zasadzie to jedynie Plus od dawna zbierał pod tym kątem pochwały. Po rozszerzeniu swoich dostępu do 5G większemu gronu swoich abonentów, bardzo szybko sieć przełożyła to na konkretne rezultaty w ogólnym zestawieniu prędkości. Pozostaje mieć nadzieję, że to początek rewolucji 5G w Polsce, która obejmie nie tylko Plusa.