Puste mieszkanie? To płać od niego 5 proc. podatku

Podatki Zagranica Dołącz do dyskusji (139)
Puste mieszkanie? To płać od niego 5 proc. podatku

Kanadyjskie miasto Vancouver postanowiło jeszcze mocniej zawalczyć o ograniczenie liczby pustych mieszkań lub domów w mieście. Podniesiony ma zostać podatek od pustostanów czy domów. Od 1 stycznia 2023 roku ma on wynosić 5%.


Każdy, kto ma pusty dom lub mieszkanie w Vancouver, powinien mieć się na baczności i poważnie przemyśleć jego wynajem lub sprzedaż. Od 1 stycznia 2023 roku będzie on musiał liczyć się ze sporymi kosztami.

Rada miasta Vancouver jednogłośnie przyjęła uchwałę, która ustanawia, że od nowego roku każdy, kto posiada pustostan w tym mieście, będzie zobowiązany zapłacić podatek w wysokości 5% jego wartości.

Co istotne, nie jest to ustanowienie tego podatku, a jego kolejne podniesienie. Tego typu opłata funkcjonuje już w mieście od 2017 roku. Początkowo wynosił on 1%, w 2021 roku został podniesiony do 3%, a za kilka miesięcy jego wysokość będzie wynosić 5%.

Podatek od pustostanów w Vancouver rośnie, ale jak pokazują dane, przynosi efekty

Wszystko to ma na celu zmotywowanie posiadaczy takich nieruchomości do tego, by zdecydowali się coś z nimi zrobić. Albo je wynająć lokatorom, albo sprzedać je osobom lub firmom, które będą chciały tam mieszkać lub prowadzić biznes.

Działająca już od kilku lat opłata wydaje się, że przynosi skutek. Według miejskiego raportu z 2020 roku liczba wolnych nieruchomości w Vancouver spadła w latach 2017-2020 aż o 26%. Dalsze podniesienie stawki podatkowej ma dokończyć ten proces.

Dodatkowo, obok wyższej kwoty podatku, miasto zapowiedziało zwiększoną liczbę kontroli, która ma wzrosnąć do 20 tysięcy w 2023 roku. Wszystko po to, by jak najszybciej rozpoznać, które mieszkanie lub dom należy uznać za pustostan.

Zwłaszcza że co do zasady, jeżeli w domu lub mieszkaniu mieszka ktoś z rodziny lub przyjaciel, to można wnioskować o zwolnieniu z tej opłaty. Należy jednak być gotowym na to, że ktoś przyjdzie sprawdzić, jaki jest stan faktyczny. Wtedy trzeba umieć udowodnić, że taki lokal był zamieszkały przez minimum 6 miesięcy w roku. Zwolnienie z tego podatku obowiązuje też wtedy, gdy w domu lub mieszkaniu przeprowadzany jest poważny remont. Także wtedy trzeba mieć na to oczywiście odpowiednie potwierdzenia.

Tego typu opłaty mają być odpowiedzą na fakt, że w wielu miastach brakuje mieszkań dla obywateli, którzy tam pracują, a z drugiej strony zakup nieruchomości był często traktowany przez osoby mające wolne środki jako bezpieczna lokata pieniędzy. Obecnie muszą oni zdecydować się, czy przenieść tego typu fundusze na inne inwestycje, czy też dostosować się do przepisów i sprawić, by lokal którego, są właścicielami spełniał funkcje do których został zbudowany. W innym przypadku będą musieli zapłacić podatek w sporej kwocie.

Warto bowiem pamiętać, że miasto z pieniędzy wszystkich mieszkańców, musi utrzymywać infrastrukturę wokół takiego pustego lokalu, w tym drogi, media czy usługi publiczne. A jeżeli takich pustych domów lub mieszkań jest sporo, to miasto musi inwestować wiele pieniędzy na rozrastanie się na kolejne przestrzenie.

Nad Wisłą też padały pomysły, by wprowadzić podatek od pustostanów. Jednak obecnie nie należy się go spodziewać

W Polsce w ostatnim czasie też pojawiały się pomysły wprowadzenia podatku od pustostanów. W 2021 roku pojawiły się informację, że pracują nam nim resorty finansów i rozwoju. Opłata ta miała objąć przede wszystkim nieruchomości nabywane do celów inwestycyjnych oraz ominąć przede wszystkim tych, którzy odziedziczyły swoje nieruchomości.

Nie pojawiły się jednak wtedy żadne konkretne pomysły oraz terminy, dlatego można uznać, że to były tylko początkowe pomysły, które obecnie albo zostały porzucone albo przesunięte na inne czasy.