W 2025 roku za garaż zapłacimy nawet 10 razy mniej. Taka piękna nowelizacja

Moto Nieruchomości Dołącz do dyskusji
W 2025 roku za garaż zapłacimy nawet 10 razy mniej. Taka piękna nowelizacja

1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od nieruchomości. Dzięki temu podatek za garaż dla wielu osób będzie mniej odczuwalny. Skorzystają osoby, które miejsca postojowe mają w budynkach mieszkalnych. Niestety, obniżka nie będzie dotyczyła garaży wolnostojących.

Podatek za garaż wyższy niż podatek za dom

Podatki to skomplikowana i bardzo często kontrowersyjna kwestia. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wysokość opłat wydaje się niesprawiedliwa. Tak jest właśnie w przypadku garaży, czy budynków gospodarczych. O ile podatek za budynek mieszkalny (zgodnie z maksymalną stawką) wynosi niewiele ponad 1 zł za metr kwadratowy, to podatek za garaż może być nawet dziesięć razy wyższy.

Wszystko za sprawą faktu, że garaż mieści się w kategorii „budynków innych”, a tam maksymalna stawka podatku to ponad 11 złotych za metr kwadratowy. Właściciele posesji, na których przewidziano garaże płacą więc często więcej za miejsce postojowe dla samochodu niż za budynek mieszkalny.

Miejsca postojowe w budynkach mieszkalnych z niższym podatkiem

Z odsieczą w tym momencie przychodzi nowelizacja ustawy o podatku od nieruchomości. Zgodnie z nowym stanem prawnym (obowiązującym od 1 stycznia 2025 roku) za miejsca postojowe w budynku mieszkalnym trzeba będzie zapłacić jak za budynek mieszkalny – czyli w niektórych przypadkach nawet dziesięciokrotnie mniej.

Zmiana dotyczy garaży znajdujących się w bryle budynku, jednak będących wyodrębnionymi lokalami. Dotychczas były one traktowane na równi z garażami wolnostojącymi, wpadały więc w wyższą stawkę podatkową.

Zgodnie z nowymi przepisami, w nowym roku podatki będą niższe, jeżeli garaż znajduje się w bryle budynku mieszkalnego, niezależnie od tego, czy są wyodrębnione, czy też nie. W dodatku zmiana zadziała automatycznie – właściciele nie będą musieli składać do urzędu gminy nowej informacji IN-1 (o ile prawidłowo złożyli ją wcześniej). Oczywiście urzędnicy biją na alarm, że może prowadzić to do błędnych ustaleń, jednak każda zmiana w prawie pociąga za sobą lekki chaos – zapewne ten również trzeba będzie opanować, wyjaśnić nieścisłości i skorygować błędy. W ogólnym rozrachunku jednak wiele osób zyska.

A co z garażami wolnostojącymi?

Nowelizacja ustawy o podatku od nieruchomości to pokłosie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku (SK 23/19), w którym Trybunał zakwestionował właśnie rozróżnienie garaży ze względu na to, czy zostały wyodrębnione, czy też nie. Zdaniem prawników generowało to nierówności, co stoi w sprzeczności z konstytucją.

Od 2025 roku więc każdy garaż, znajdujący się w bryle budynku mieszkalnego, będzie objęty niższym (jak dla budynków mieszkalnych) podatkiem od nieruchomości. Niestety, właściciele garaży wolnostojących wciąż będą musieli płacić stawkę wyższą – ustaloną na terenie danej gminy dla „innych budynków”. W tej kategorii mieszczą się również budynki gospodarcze, szopy, czy składziki.