Partnerzy serwisu:
ecommerce

Polacy w handlu międzynarodowym radzą sobie coraz lepiej. Najwięcej kupują u nas Niemcy

Joanna Świba
06.04.2025
Joanna Świba
Joanna Świba
06.04.2025
Polacy w handlu międzynarodowym radzą sobie coraz lepiej. Najwięcej kupują u nas Niemcy

Zgodnie z badaniem dotyczącym eBay polscy sprzedawcy są coraz bardziej otwarci na zdobywanie zagranicznych rynków. Polacy na eBay radzą sobie całkiem dobrze i to od wielu lat – zgodnie z danymi aż 68% polskich firm prowadzących sprzedaż międzynarodową podbija międzynarodowe rynki od lat – i to z całkiem dobrym wynikiem.

Coraz więcej polskich firm decyduje się na sprzedaż międzynarodową

Polskie firmy z branży e-commerce dynamicznie się rozwijają i podbijają nowe rynku. Polskie możliwości sprzedażowe już często nie są wystarczające, przedsiębiorcy poszerzają więc swoją strefę wpływów na rynkach zagranicznych. Oczywiście jedną z najpopularniejszych form sprzedaży zagranicznej w przypadku handlu detalicznego, jest korzystanie z międzynarodowych platform sprzedażowych.

Oczywiście w tym zakresie możliwości jest wiele, Polacy jednak w dużej mierze decydują się na znane portale o zasięgu międzynarodowym, takie jak Amazon, czy eBay. Dzięki badaniom tej drugiej platformy (badanie eBay udostępnione przez agencję Ogivly) wiemy, że historia polskiego handlu międzynarodowego pisana jest od dziesięcioleci.

Ponad 2/3 polskich firm (68%), które prowadzą sprzedaż międzynarodową online na platformie eBay, robi to od ponad 10 lat. Oznacza to, że część polskich przedsiębiorców ma już ugruntowaną pozycję w handlu międzynarodowym i że samo podbijanie zagranicznych rynków jest opłacalne. 13,9% polskich sprzedawców zaczęło podbijać zagraniczne rynki 5-10 lat temu, a 4,1% rozpoczęło taką sprzedaż w ciągu ostatniego roku.

Polacy na eBay podbijają zagraniczne rynki

Zgodnie z raportem dotyczącym sprzedaży prowadzonej przez polskich przedsiębiorców na platformie eBay, nadesłanym przez agencję Ogivly, Polacy w 2025 roku najwięcej sprzedają na rynku niemieckim, czeskim, holenderskim, francuskim i węgierskim. To zauważalna zmiana w stosunku do roku 2024, kiedy to w czołówce znalazły się również rynki: francuski, włoski oraz brytyjski.

Co ciekawe, zainteresowanie rynków zagranicznych produktami z Polski jest zróżnicowane w zależności od branży. Przykładowo Polacy na eBay chętnie sprzedają produkty z branży automotive, gdzie największym odbiorcą jest rynek niemiecki, na drugim miejscu pod względem liczebności klientów znajdują się Czesi, a na najniższym stopniu podium uplasował się rynek francuski. Z kolei w branży dom i ogród pierwsze dwa miejsca podium wyglądają podobnie, jednak trzecim najliczniejszym rynkiem zbytu jest rynek holenderski.

Polacy na eBay starają się znaleźć stabilne przychody przez dywersyfikację rynków. W zależności od branży (sprzedawane są również produkty niszowe bądź też produkowane tylko pod rynki zagraniczne) Polacy sprzedają swoje produkty również do USA, czy do krajów azjatyckich.

Wyzwania dla Polaków, podbijających zagraniczne rynku

Oczywiście handel międzynarodowy wiąże się z koniecznością hołdowania dodatkowy wymogom, a także z różnego rodzaju problemami – zarówno prawnymi, jak i technicznymi. Polacy na eBay wskazują, że największym wyzwaniem jest silna konkurencja na międzynarodowych platformach sprzedażowych (jako główny problem wskazało to 22% respondentów), a także zmieniające się przepisy prawa (19% ankietowanych), problemy z logistyką i dostawami (18%), czy problemy ze zwrotami od klientów (15%).

Firmy, które dopiero rozważają wejście na zagraniczne rynki, najbardziej boją się samego rozpoczęcia działalności (25%), problemów celno-podatkowych (20%), bariery językowej i kulturowej (14%) oraz nieznajomości zagranicznego prawa (13%). Jako główną motywację do wyjścia ze swoistej strefy komfortu, jaką jest rynek rodzimy i spróbowania swoich sił na arenie międzynarodowej przedsiębiorcy podają chęć zwiększenia przychodów (62%).