Gdy politycy strzelają korkami od szampana, polscy przedsiębiorcy nadal trochę obawiają się inflacji

Biznes Gospodarka Dołącz do dyskusji
Gdy politycy strzelają korkami od szampana, polscy przedsiębiorcy nadal trochę obawiają się inflacji

W zmiennym krajobrazie ekonomicznym, inflacja pozostaje jednym z głównych punktów zmartwienia dla polskich przedsiębiorców. 

Jednak najnowsze dane wskazują na pewne zmniejszenie obaw w tej dziedzinie. Czy to już zapowiedź stabilności czy jedynie chwilowa poprawa?

Z najnowszego Barometru EFL wynika, że choć 50,5% przedsiębiorstw obawia się negatywnego wpływu inflacji na ich działalność w najbliższej przyszłości, to jednak jest to o 8 punktów procentowych mniej niż w poprzednim kwartale. Niemniej, warto podkreślić, że sektory takie jak HoReCa (gastronomia) czy handel w dalszym ciągu odczuwają znaczące naciski.

W obliczu trwających globalnych wyzwań, takich jak pandemia czy konflikt na Ukrainie, przedsiębiorcy musieli dostosować swoje strategie. Wielu z nich z powodzeniem radzi sobie z tą nową rzeczywistością. Jednak trwała inflacja to zjawisko bardziej nieuchwytne i nieprzewidywalne. Może wpłynąć na decyzje konsumenckie, co jest szczególnie odczuwalne w sektorach takich jak handel czy HoReCa, zauważa Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Jest to potwierdzone przez Barometr, który wskazuje, że sektory te nadal są bardzo wrażliwe na zmienność cenową. Co więcej, sektor transportowy dostrzegł wzrost obaw inflacyjnych z 32,5% w poprzednim kwartale do obecnych 47,5%.

Chociaż inflacja nie jest jedynym czynnikiem ryzyka dla firm, wydaje się, że jest najbardziej palącym problemem. Wpływ wojny w Ukrainie wydaje się coraz mniej odczuwalny dla przedsiębiorstw, z tylko 17% firm wskazujących, że może to pogorszyć ich działalność w najbliższych miesiącach – spadek z 22,5% w poprzednim kwartale.

Z trzeciego Barometru EFL na 2023 rok wynika, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce czują się coraz bardziej oswojone ze skutkami toczonej za naszą wschodnią granicą wojną. 17% ankietowanych odpowiedziało, że w związku z wojną na terytorium Ukrainy, kondycja ich firmy w ciągu najbliższych sześciu miesiącach pogorszy się. W II kwartale uważało tak 22,5% przedsiębiorców. Większość, bo 73%, odpowiedziała, że ich sytuacja pozostanie bez zmian, a nikt nie wskazuje na poprawę kondycji.

Choć wyniki Barometru EFL wskazują na pewne uspokojenie, jest za wcześnie, by ogłaszać zwycięstwo nad inflacyjnymi obawami. Najmniejsze firmy, zgodnie z danymi, w dalszym ciągu są bardziej narażone na negatywne skutki inflacji. Przyjęcie mentalności ostrożnego optymizmu jest zdecydowanie wskazane.