Przez długi czas (nie bez podstaw) byliśmy skłonni myśleć o Polsce jako o kraju niezbyt innowacyjnym, którego gospodarka opiera się w dużej mierze na taniej sile roboczej i konkuruje z innymi krajami tylko i wyłącznie ceną. Jednak takie postrzeganie ekonomii naszego kraju coraz częściej powinno być odrzucone, gdyż dane mówią nam o rosnącej, gospodarczej roli eksportu towarów wysokich technologii.
Dane mówią wyraźnie – w Polsce eksport wysokich technologii jest największy w historii
Najnowsze badanie Polskiego Funduszu Rozwoju pokazuje nam bardzo ciekawy trend, dotyczący roli wysokich technologii w polskiej gospodarce. Z danych wynika, że eksport towarów high-tech osiągnął rekordową wartość 37,25 mld euro. Eksport wysokich technologii rośnie już trzynasty rok z rzędu.
Jakie wysokie technologie eksportuje Polska? W obecnej chwili jednym z kluczowych elementów eksportu high-tech jest uzbrojenie. Te dane komentują eksperci PFR w raporcie:
Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie znacznie wzrósł eksport uzbrojenia i jego udział w całości eksportu high-tech. Jeszcze w 2021 r. udział był niewielki i wynosił 0,5 proc., obecnie wzrósł do 7,1 proc.
Polska w końcu może pochwalić się widocznymi wzrostami wydatków na badania i rozwój
Wydatki na badania i rozwój były przez wiele lat piętą achillesową polskiej gospodarki. Jednak od jakiegoś czasu widzimy widoczne wzrosty nakładów na ten cel – w 2023 roku sięgnęły one 11,7 mld euro. To wynik lepszy aż o 22,6 proc. w stosunku do roku 2022.
Najwięcej na badania i rozwój wydaje w Polsce sektor przedsiębiorstw. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest sektor szkolnictwa wyższego.
Analitycy PFR podkreślają także, że oprócz eksportu high-tech i wzrostu wydatków na badania i rozwój, w Polsce systematycznie rośnie także wydajność pracy w przemyśle. W okresie od 2010 roku realny wzrost wydajności przemysłowej wynosił około 4,6 proc. rocznie.
To nie koniec dobrych wiadomości gospodarczych dla Polski. Rośnie także nasz współczynnik produktywności na tle innych krajów regionu
Z danych przedstawionych przez PFR wynika, że produktywność Polskiej gospodarki znacznie wybija się ponad kraje naszego regionu. W porównaniu z Czechami, Węgrami, Litwą, Łotwą, Rumunią, czy Słowacja, polskie wyniki są dosyć imponujące.
W przypadku zestawienia wydajności pracy w przemyśle Polska znajduje się na 18 miejscu. Nie jest to wynik tragiczny, jednak z tej perspektywy widzimy, że nasz kraj ma w tym aspekcie jeszcze wiele do poprawy.