Za polskimi turystami na zagranicznych wczasach podąży polska policja. Funkcjonariusze już rozpoczęli służbę

Zagranica Dołącz do dyskusji
Za polskimi turystami na zagranicznych wczasach podąży polska policja. Funkcjonariusze już rozpoczęli służbę

Polska Policja w Chorwacji i Bułgarii – z czego wynika obecność funkcjonariuszy, na których natknąć się mogą turyści? Nie tylko z faktu popularności obu tych krajów wśród Polaków. To dobre rozwiązanie, ale pojawiają się też kontrowersje i wątpliwości. Na przykład, czy polski funkcjonariusz będzie mógł ukarać polskiego turystę.

Polska Policja w Chorwacji i Bułgarii

„Interia.pl” pisze, że nasza polska Policja – w Chorwacji i Bułgarii – wprowadza funkcjonariuszy, którzy będą pełnić tam służby. Jak tłumaczy kom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji,

[…] policjanci w trakcie wakacji będą pełnić służbę na chorwackim wybrzeżu Adriatyku oraz w bułgarskich kurortach Morza Czarnego

Funkcjonariusze rozpoczęli pracę już od piątku, 1 lipca. Piotr Świstak od razu tłumaczy, skąd obecność rodzimych policjantów

Przy tak dużej liczbie polskich turystów oczywiste jest, że w ślad za nimi podążają polscy policjanci, albowiem warto przypomnieć, że niezmiennie jednym z priorytetów polskiej policji jest rozwijanie współpracy międzynarodowej. Przykładem właśnie takiej bezpośredniej współpracy są działania podejmowane w sezonie wakacyjnym w ramach międzynarodowego projektu „Miejsce Bezpiecznej Turystyki” przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji

Co ciekawe, obecność polskiej Policji za granicą, to nie jest nowość. „Interia” podaje, że współpraca z Chorwacją trwa co najmniej od 2010 roku. Wtedy było to jedynie dwóch funkcjonariuszy, dziś jest to w sumie ponad setka – w samej tylko Chorwacji.

Czym zajmują się funkcjonariusze i czy będą w stanie ukarać polskiego obywatela?

Co mogą polscy policjanci za granicą?

Nietrudno się domyślić, że zadania rodzimych funkcjonariuszy sprowadzają się głównie do asystowania miejscowym policjantom, głównie w zakresie czynności patrolowo-interwencyjnych. Tak więc nasi policjanci kontrolują dokumenty kierowców i pojazdów, przeprowadzają kontrole trzeźwości, kierują ruchem, gdy jest to konieczne.

Co ciekawe, nie są to jedynie patrole piesze. Policjantów dostrzec można nie tylko na ulicach (pieszo i w radiowozach), ale i na wodzie, a także w powietrzu.

Część funkcjonariuszy pełni służbę w tzw. Info Punktach, w których przekazują turystom informacje dotyczące m. in. zasad bezpieczeństwa.

Rodzimy funkcjonariusz nie będzie więc sam z siebie karać – np. polskich turystów. Wynika to z pewnej konstrukcji systemów prawnych, gdzie – co do zasady – w państwach demokratycznych, uprawnione do karania są konkretne organy, powołane na mocy ustawy.

Funkcjonariusze Policji pełnią więc bardziej rolę ambasadorów, przy okazji wspierając pracę swoich kolegów. Jest to też komfortowa sytuacja dla turystów, bo w sytuacjach kryzysowych mają możliwość skontaktowania się z rodakiem – i to jeszcze takim, który na co dzień współpracuje z chorwacką, czy też bułgarską policją. Może to znacznie ułatwić zgłaszanie przestępstw, czy pomagać w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych.

Policjanci będą pełnić służbę w Chorwacji i Bułgarii do końca sierpnia 2022 roku.