Przepisy podatkowe Polskiego Ładu trafiły do Senatu. Firma doradcza CRIDO policzyła, kto w ich obecnym kształcie zyskuje, a kto traci

Podatki dołącz do dyskusji (11) 24.10.2021
Przepisy podatkowe Polskiego Ładu trafiły do Senatu. Firma doradcza CRIDO policzyła, kto w ich obecnym kształcie zyskuje, a kto traci

Jolanta Szymczyk-Przewoźna

Najmniej zarabiający pracownicy i przedsiębiorcy będą największymi beneficjentami wprowadzanych zmian. Będzie też grupa, w której sytuacji Polski Ład nic nie zmieni. Natomiast ci z przychodami od 15 tys. zł miesięcznie stracą. Na pewno są w tej grupie najlepiej wykwalifikowani specjaliści, a także przedsiębiorcy. Kilka dni temu Jarosław Kaczyński mówił, że na Polskim Ładzie stracą tylko Ci, którzy żyją z cwaniactwa. Pytanie co dla kogo oznacza cwaniactwo? Polski Ład: im mniej zarabiasz tym więcej zyskasz. Z tym że więcej, nie znaczy wcale dużo.

Polski Ład: im mniej zarabiasz tym więcej zyskasz

Trzeba oddać ekspertom CRIDO, że wykonali kawał dobrej roboty. Wyliczanie wynagrodzenia jeszcze chyba nigdy nie było tak skomplikowane, jak z przepisami wprowadzanymi przez Polski Ład. Już same zasady wyliczania składki zdrowotnej dokładają dużo pracy specjalistom od płac. Do tego, analizując wpływ zmian na dochody trzeba ocenić nie tylko przychody, ale i w jakiej formie, kto się z fiskusem rozlicza. Do tego kwota wolna czy tzw. ulga dla klasy średniej. Sposób wyliczania tej ostatniej jest tak trudny, że nawet wybitni doradcy podatkowi, twierdzą, że z czymś tak skomplikowanym jeszcze się nie spotkali.

Pracownik, który zarabia dziś 3 tys. zł brutto, po zmianie przepisów, zyska 153 zł miesięcznie. Przy 5 tys. zł w skali miesiąca ten zysk wynosi 47 zł. Potem do 15 tys. zł pensji brutto miesięcznie nie zmienia się nic. Czyli dla tych osób zmiany będą neutralne. Przy 15 tys. zł strata wyniesie, najprawdopodobniej, 163 zł miesięcznie. Przy 20 tys. zł brutto będzie to 541 zł na minus. Ci z zarobkami 30 tys. zł brutto na miesiąc stracą prawie 1300 zł (każdego miesiąca).

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według skali podatkowej, przy przychodzie do 5 tys. zł miesięcznie (to daje netto dziś 3248 zł) na Polskim Ładzie zyskają w miesiącu 81 zł. Przy przychodach na poziomie 10 tys. zł, ta różnica wynosi już tylko 7 zł. Gdy przychód przedsiębiorcy wynosi 15 tys. zł, w porównaniu do obecnych obciążeń straci on niecałe 500 zł. W przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się stawką liniową 19 procent, przy przychodach od 5 do 50 tys. zł miesięcznie tracą wszyscy. Rocznie będzie to między 5, a 6 procent. Tracą również ci, którzy rozliczają się z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przy stawce 15 procentowej ci z przychodami do 5 tys. zł stracą miesięcznie 259 zł. W ciągu roku ich zarobek spadnie o 8 procent. Przy 10, 15 i 20 tys. zł strata miesięczna wynosi 468 zł.