Będzie „polski Netflix”? Discovery, Cyfrowy Polsat i TVN będą tworzyć nową platformę – nie tylko dla Polaków

Biznes Technologie Dołącz do dyskusji (49)
Będzie „polski Netflix”? Discovery, Cyfrowy Polsat i TVN będą tworzyć nową platformę – nie tylko dla Polaków

Rynek platform streamingowych stale się powiększa. Obecnie do gigantów tego rynku należą m.in. Netflix i HBO GO. Okazuje się, że ambitne plany mają także… Cyfrowy Polsat i TVN. W planach jest bowiem „polski Netflix”, czyli stworzenie platformy streamingowej OTT. Początkowo miałaby oferować treści tylko w Polsce, jednak celem jest dostarczanie treści na całym świecie. 

„Polski Netflix” tworzony na spółkę przez Discovery, Polsat i TVN

Przybywa platform streamingowych – i nic w tym dziwnego, bo okazuje się, że młodsi odbiorcy coraz chętniej korzystają właśnie z nich, a nie z telewizji. Taki trend prędzej czy później wymusi na największych graczach rynku telewizyjnego spore zmiany w ofercie. Jak widać, niektórzy już szukają nowych rozwiązań – póki rynek platform streamingowych nie jest jeszcze zbyt mocno przepełniony.

Jak donosi bowiem Puls Biznesu, odbiorcy mogą się spodziewać, że powstanie… polski Netflix, a konkretnie – platforma, która może być docelowo jego polskim odpowiednikiem. Interesujące jest bez wątpienia to, kto szykuje się do zrealizowania tak ambitnego planu. Jak się okazuje, jest to Cyfrowy Polsat, który podpisał umowę joint-venture z Discovery Communications Europe i TVN. Umowa dotyczy stworzenia platformy streamingowej OTT, która początkowo ma oferować treści tylko w Polsce, ale z czasem – także i w innych krajach.

Koszty realizacji podzielą między sobą Cyfrowy Polsat i Discovery. Maksymalna wartość początkowego finansowania ma wynieść obie firmy po 30 mln zł. Cyfrowy Polsat będzie bezpośrednio posiadał 50 proc. udziałów. Oprócz finansowania początkowego zarówno Cyfrowy Polsat jak i Discovery będą zobowiązane do dodatkowego finansowania. Jego zasady zostaną jednak ustalone na późniejszym etapie projektu.

Czym ma być polski Netflix?

Platforma OTT, która ma powstać w ramach projektu, ma dostarczać widzom różnego rodzaju treści. Najwidoczniej pomysłodawcom zależy na tym, by oferta była jak najmocniej zróżnicowana. Podstawą będą oczywiście filmy i seriale. W ofercie znajdą się jednak również programy sportowe i dokumenty.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z zapowiedziami, na platformie OTT znajdą się zarówno produkcje zakupione u zewnętrznych producentów jak i te, które wyprodukują strony umowy. Można zatem liczyć na to, że powstaną filmy i seriale z „polskim akcentem”, które mogą szczególnie przypaść do gustu polskim odbiorcom.