Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę, na czym polega post ścisły?

Państwo 25.03.2016
Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę, na czym polega post ścisły?

Udostępnij

Maja Werner

Przez lata pojawiła się masa miejskich legend na temat tego do kiedy pościmy w Wielki Piątek. A zdaniem niektórych post należy zachować nawet w Wielką Sobotę. Sprawdzamy na czym polega post ścisły w prawie kanonicznym. 

Już niebawem rozpoczną się największe święta chrześcijan, którzy stanowią zdecydowanie dominującą część polskiego społeczeństwa. Z tego też względu nie mogliśmy pominąć najistotniejszych zagadnień, tym razem z punktu widzenia prawa kanonicznego, po które w naszym zawodzie prawników nie sięgamy wprawdzie zbyt często, co jednak nie znaczy, że w ogóle się to nie zdarza.

Czytaj też: Nie odpisuj na życzenia wielkanocne z nieznanych numerów. To mogą być naciągacze!

Czym jest post ścisły?

Post ścisły to połączenie postów jakościowego (którego chrześcijanie powinni przestrzegać w każdy piątek, zachowując wstrzemięźliwość w konsumpcji mięsa) i ilościowego. Ilościowy charakter polega na zjedzeniu do syta tylko jednego posiłku dziennie oraz dwóch posiłków niepełnych. Co ciekawe, niektórzy księża w swoich interpretacjach wskazują nawet, że do grona potraw mięsnych zaliczany jest również rosół.

Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę?

W Wielki Piątek pościmy przez cały dzień. Natomiast w ostatnich latach pojawiło się bardzo dużo wątpliwości odnośnie postu w Wielką Sobotę. Jak już wskazano powyżej – kodeks prawa kanonicznego w żaden konkretny sposób nie wskazuje na obowiązek zachowania postu ścisłego w sobotę, odnosząc się jedynie do środy popielcowej oraz Wielkiego Piątku.

Wątpliwości w tym zakresie biorą swój początek nie tylko w zwyczajach ludowych, ale i zaleceniach archiwalnych wersji kodeksu prawa kanonicznego. Przed laty post obowiązywał do godziny 12.00 w sobotę, w rezultacie czego utkało się popularne przeświadczenie, iż należy go przestrzegać aż do momentu powrotu do domu ze święconką.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Niektóre środowiska katolickie idą ze swoją interpretacją nawet dalej. Powołując się bezpośrednio na Ewangelię wskazują, że postu powinniśmy dochować nawet do niedzieli, a konkretnie do czasu udziału w Rezurekcji.

Zgodnie z duchem prawa kościelnego w okresie wielkanocnym post ścisły nakazany jest jedynie w Wielki Piątek. W osobnym artykule wyjaśniamy natomiast kto jest zwolniony od przestrzegania zasad postu.