Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę, na czym polega post ścisły?

Państwo dołącz do dyskusji (100) 25.03.2016
Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę, na czym polega post ścisły?

Maja Werner

Przez lata pojawiła się masa miejskich legend na temat tego do kiedy pościmy w Wielki Piątek. A zdaniem niektórych post należy zachować nawet w Wielką Sobotę. Sprawdzamy na czym polega post ścisły w prawie kanonicznym. 

Już niebawem rozpoczną się największe święta chrześcijan, którzy stanowią zdecydowanie dominującą część polskiego społeczeństwa. Z tego też względu nie mogliśmy pominąć najistotniejszych zagadnień, tym razem z punktu widzenia prawa kanonicznego, po które w naszym zawodzie prawników nie sięgamy wprawdzie zbyt często, co jednak nie znaczy, że w ogóle się to nie zdarza.

Czytaj też: Nie odpisuj na życzenia wielkanocne z nieznanych numerów. To mogą być naciągacze!

Czym jest post ścisły?

Post ścisły to połączenie postów jakościowego (którego chrześcijanie powinni przestrzegać w każdy piątek, zachowując wstrzemięźliwość w konsumpcji mięsa) i ilościowego. Ilościowy charakter polega na zjedzeniu do syta tylko jednego posiłku dziennie oraz dwóch posiłków niepełnych. Co ciekawe, niektórzy księża w swoich interpretacjach wskazują nawet, że do grona potraw mięsnych zaliczany jest również rosół.

Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę?

W Wielki Piątek pościmy przez cały dzień. Natomiast w ostatnich latach pojawiło się bardzo dużo wątpliwości odnośnie postu w Wielką Sobotę. Jak już wskazano powyżej – kodeks prawa kanonicznego w żaden konkretny sposób nie wskazuje na obowiązek zachowania postu ścisłego w sobotę, odnosząc się jedynie do środy popielcowej oraz Wielkiego Piątku.

Wątpliwości w tym zakresie biorą swój początek nie tylko w zwyczajach ludowych, ale i zaleceniach archiwalnych wersji kodeksu prawa kanonicznego. Przed laty post obowiązywał do godziny 12.00 w sobotę, w rezultacie czego utkało się popularne przeświadczenie, iż należy go przestrzegać aż do momentu powrotu do domu ze święconką.

Niektóre środowiska katolickie idą ze swoją interpretacją nawet dalej. Powołując się bezpośrednio na Ewangelię wskazują, że postu powinniśmy dochować nawet do niedzieli, a konkretnie do czasu udziału w Rezurekcji.

Zgodnie z duchem prawa kościelnego w okresie wielkanocnym post ścisły nakazany jest jedynie w Wielki Piątek. W osobnym artykule wyjaśniamy natomiast kto jest zwolniony od przestrzegania zasad postu.

100 odpowiedzi na “Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę, na czym polega post ścisły?”

  1. Największe święta chrześcijan rozpoczęły się już wczoraj. Co do Wielkiej Soboty to w tradycji (a nie w prawie) występuje coś, co nazywane jest postem paschalnym. I on wg mnie powinien kończyć się wraz z zaśpiewaniem Glorii i Alleluja podczas liturgii Wigilii Paschalnej.

  2. A kiedy wielki piątek się kończy?
    Skoro tradycja judaistyczna zaczyna dzień wieczorem. Nawet wieczorna liturgia wielkiej soboty to liturgia dotycząca niedzieli gdy Jezus jest już zmartwychwstały.

  3. Bzdeta. Ten wszem znany post obowiązuje do wielkiego czwartku. Dwa kolejne dni do tzw. post duchowy. A ogólnie i pokrótce pisząc, postów jest kilka rodzajów. Troszkę wiedzy rzeczowej nie zaszkodziłoby „łyknąć” przed pisaniem artykułów ;)

  4. Czyli ja poszczę już jakieś 22 lata, skoro tyle nie jem mięsa, powstrzymywanie się od mięsa postem, nawet ciekawe. „Ilościowy charakter polega na zjedzeniu do syta tylko jednego posiłku dziennie oraz dwóch posiłków niepełnych” – rogi (chory) je trzy razy dziennie, bhogi (jedzący dla przyjemności zmysłów) je dwa razy dziennie, yogin je raz dziennie. Ileż to rzeczy z duchowej ścieżki zostało zapomnianych a praktykowanie ich ułamka urasta aktualnie do miana wyczynu….

  5. protestanci nie poszcza maja mozliwosc wyboru jak kto chce to posci nie ma takiego obowiazku w prawosławiu post trwa 40 dni

  6. Porusze ,temat ,który jest obcy , a uwzgledniany tylko w post, jedzenie mięsa, to jest ,nie zrozumiałe .W post unikać mięsa a poza postem jeść ile się chce ,no a to dopiero informuję ,mięsno pochodzi z jakiegoś życia, Bóg jest życiem wprowadza dobro, rozumem, swoją inteligencją i zachowaniem się wobec każdego czyli np sprawiedliwością ,to po co śmierć tych zwierząt jak Bóg jest życiem? i jedynie w post unikanie mięsa? Czemu w post unikać należy mięsa a kiedy się chce je jeść to chore, na co pozwala kościół po poście i ludzie mają iść do nieba za takie morderstwa nie tylko na niewinnych stworzeniach Bożych ale jak i na sobie .To czym ci ludzie się kierują głupotą ,nienawiścią ,zazdrością to absurdem staję się już ,że ludzie nie rozumieją drugiej osoby a mają zrozumieć Boga

  7. Ja uważam,że Post obowiązuje dla Bogatych i niech oni sobie postoją, biedny człowiek codziennie ma post,chleb i woda , na Wielkanoc niech sobie pojedzą plaster szynki na 4 kromki chleba przesuwane wargą dalej dalej .Plaster szynki czy jakiejś kiełbasy wpada na drugą kromkę, trzecią i czwartą ,,którą zjada z wielkim apetytem i mówi, jakie miałem/am wspaniałe w tym roku święta. Więc po co to pier…o świętach i postach. Post niech będzie Dla PiSDA i całego Kleru Darmozjadów w czarnych kiecach. , ale i Spokojnych świąt drodzy Przyjaciele biedni ,ale Honorowi i Zgodnością usiądźcie do stołu i pomyślcie wreszcie jak z tym łajdactwem ,złodziejstwem PiSDA wreszcie skończyć by dzieci,którym zwykli prości ludzie ostatkiem się dzielący nigdy więcej nie umierali w cierpieniu i bólu,by miały możliwość nie umierania w oczekiwaniu na ostatni etap operacji, Na które przekazujemy z własnych pieniędzy,a Banda złodziei nam kradnie na każdym kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *