Nawet jeśli nie umiesz programować, to nadal masz szansę na pracę w IT. Branża coraz częściej szuka innych ekspertów

Praca Technologie Dołącz do dyskusji (363)
Nawet jeśli nie umiesz programować, to nadal masz szansę na pracę w IT. Branża coraz częściej szuka innych ekspertów

Mogłoby się wydawać, że w branży IT poszukiwani są głównie programiści. Tymczasem okazuje się, że rosnącym zainteresowaniem cieszą się specjaliści zajmujący się kompletnie innymi obszarami. Największymi „wygranymi” na ten moment są specjaliści Big Data. 

Poszukiwani specjaliści z branży IT. Ale wcale nie chodzi wyłącznie o programistów

Jeszcze do niedawna rekruterzy, którzy poszukiwali kogoś do pracy w branży IT, werbowali głównie programistów. Działo się tak także dlatego, że to właśnie programistów brakowało najbardziej. Obecnie wprawdzie znawcy Javy czy Pythona wciąż mogą liczyć na duże zainteresowanie ze strony rekruterów i doskonałe warunki pracy, jednak – już nie tylko oni.

Obecnie poszukiwani specjaliści z branży IT to również osoby pracujące w supporcie, obsłudze klienta, project managerowie czy analitycy Big Data. Dużym zainteresowaniem ze strony rekruterów cieszą się zwłaszcza ci ostatni, co dobrze pokazują statystyki. Jak wskazuje portal No Fluff Jobs, w 2019 r. ogłoszeń z kategorii „Big Data” było aż o 164 proc. więcej niż w roku 2018. Obecnie zresztą analiza danych jest określana mianem „najgorętszej specjalizacji roku”. Pracodawcy zaczęli wreszcie dostrzegać, że sprawnie przeprowadzona analiza i właściwie wyciągnięte wnioski pozwalają na wyeliminowanie zbędnych zadań i ogólne podniesienie efektywności pracowników.

Mocno wzrosła również liczba ogłoszeń w kategorii zarządzania projektami w IT (79 proc.) oraz w supporcie (93,3 proc.). Sporym zainteresowaniem rekruterów w 2019 r. cieszyli się także testerzy (wzrost liczby ogłoszeń w tej kategorii o 56 proc.) czy UX Designerzy (50 proc.). Wielu specjalistów uważa zresztą, że najbliższe lata będą należeć właśnie do UL- i UX-owców.

Wysokie pensje w branży IT tylko dla programistów? To mit

7000 zł – na taką pensję mogą liczyć pracownicy branży IT. I wcale nie chodzi wyłącznie o programistów. W pierwszym półroczu 2019 r. tyle zarabiały osoby pracujące w… supporcie. Praca w dziale wsparcia/pomocy (a także obsługi klienta) jest znacznie bardziej opłacalna niż mogłoby się wydawać. Co ważne, często kandydaci na te stanowiska nie muszą mieć wykształcenia informatycznego czy dużego doświadczenia. Bardziej liczy się komunikatywność, znajomość języków, umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów i pracy pod presją.

Oczywiście należy pamiętać, że wciąż branża IT jest praktycznie zdominowana przez programistów. Nie zmienia to jednak faktu, że firmy nauczyły się już, że sami programiści nie wystarczają, by zrealizować cały projekt od A do Z. Konieczne jest również wsparcie innych specjalistów z branży – także i takich, którzy z programowaniem nie mają nic wspólnego.