Praca w IT to istne eldorado praktycznie pod każdym względem. Mimo tego brakuje tysięcy specjalistów

Biznes Praca Dołącz do dyskusji (171)
Praca w IT to istne eldorado praktycznie pod każdym względem. Mimo tego brakuje tysięcy specjalistów

Bezrobocie najniższe od dekad, rynek pracownika, pensje z każdym kolejnym raportem rosną jak na drożdżach. Istne eldorado. Jedynie w branży IT kryzys związany z brakiem rąk do pracy. Do tego stopnia, że duża ilość firm musi rezygnować ze zleceń. Praca w IT to eldorado?

Polska branża IT wchłonie absolutnie każdego pracownika. Tak jest nie tylko w największych miejskich ośrodkach, a nawet mniejszych miejscowościach. Szacuje się, że w IT brakuje nawet 50 tysięcy pracowników. Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o programistów, którzy najczęściej kojarzą się z pracą w tym sektorze. Specjaliści IT są potrzebni praktycznie w każdej branży, począwszy od finansowej na medycznej kończąc. Rzeczpospolita podaje szacunki, według których w całej Unii Europejskiej ma brakować nawet 900 tysięcy specjalistów IT.

Polska branża IT jest za dobra, za tania i zbyt dobrze dogaduje się z klientami. Tak właśnie nas widzą na zachodzie

Praca w IT to eldorado prawie pod każdym względem

To oczywiście dobre wiadomości dla każdego młodego człowieka, który dopiero zastanawia się nad wyborem swojej życiowej ścieżki. Tak samo obecni pracownicy mniej dochodowych sektorów, którzy myślą o przebranżowieniu powinni poważnie zastanowić się nad związaniem swojej przyszłości akurat w tej branży. Główną motywacją dla wielu z pewnością będzie wynagrodzenie – już teraz jedne z najwyższych, o ile nie najwyższe w całej gospodarce. Nie chodzi wyłącznie o specjalistów najwyższego szczebla, bo tacy w każdej branży zarabiają krocie, a o szeregowych pracowników, niejako najniższych w hierarchii. Rzeczpospolita przywołuje badania Sedlak&Sedlak, z których wynika, że przeciętny specjalista IT na stanowisku ogólnym zarabia ok. 6500 zł brutto.

Oczywiście im węższa specjalizacja i wyższe stanowisko, tym wynagrodzenia są większe. Już około 25% programistów miesięcznie zarabia ok. 9000 zł brutto, a do rzadkości wcale nie należą wynagrodzenia pięciocyfrowe. Warto jednak mieć na uwadze, że w tej branży bardzo ciężko oszacować rzeczywiste zarobki. Wszystko dlatego, że w IT bardzo popularne są kontrakty B&B, co wielu firmom jest na rękę. W ten sposób niejako ukrywają, ile dokładnie płacą swoim pracownikom. Część wynagrodzenia jest ukryta na fakturze w pozycjach usługi inne, doradztwo, czy konsulting. Do tego oczywiście liczne benefity pracownicze i odpowiedź na pytanie czy warto być informatykiem jest tylko jedna.