Oszczędzanie z PPK ma zasadniczą wadę. Chodzi o L4 i urlop macierzyński

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
Oszczędzanie z PPK ma zasadniczą wadę. Chodzi o L4 i urlop macierzyński

Pracownicze Plany Kapitałowe zostały wprowadzone stosunkowo dawno, a wiele osób przeszło nad ich funkcjonowaniem do porządku dziennego. Duża liczba pracowników chwali działanie tego systemu, mimo tego, że był on wprowadzany przez poprzednią władzę. Jednak jak to zwykle bywa nie obyło się bez zgrzytów. Jednym z nich jest brak możliwości odprowadzania wpłat podczas trwania zwolnienia lekarskiego czy urlopu.

Wartość aktywów PPK przekroczyła już 18 miliardów złotych

Tak duża wartość PPK świadczy o tym, że wielu Polaków ma zaufanie do tego systemu i decyduje się na zdeponowanie w nim środków na przyszłą emeryturę.  Cały czas rośnie liczba osób, które uczestniczą w programie. Jest to po części skutek autozapisu, dzięki któremu w tym roku przybyło kolejne 718 tys. uczestników. Oprócz obywateli polskich, w PPK uczestniczą także np. Ukraińcy, którzy pracują i mieszkają w Polsce.

Konstrukcja PPK utrudnia możliwość odprowadzania składek podczas zwolnień czy urlopów macierzyńskich

Podstawowymi problemem dla osób na zwolnieniach czy urlopach macierzyńskich jest sama ustawa o PPK. Osoba, która pobiera zasiłek czy wynagrodzenie na czas niezdolności do pracy nie otrzymuje wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o PPK. Kolejnym problemem w tym wypadku jest w tej sytuacji sposób komunikacji na linii pracownik-pracodawca. Pracodawcy nie muszą informować pracowników o tym, że nastąpiła przerwa w oszczędzaniu.

Nie wiadomo dlaczego ustawa o PPK została napisana w taki sposób, aby uniemożliwiać osobom czasowo niezdolnym do pracy oszczędzanie w systemie. Wielu fachowców uważa, ze system tego typu powinien obejmować także te osoby, które przebywają na zwolnieniach czy urlopach macierzyńskich, gdyż jest to immanentna część zatrudnienia na umowie o pracę np. na czas nieokreślony.

Na pocieszenie możemy skorzystać z części środków PPK wtedy, gdy zachorujemy

Ustawa o PPK została jednak stworzona w taki sposób, aby z jednej strony pomijać osoby chore, a z drugiej dawać im szanse na wypłatę środków. W przypadku ciężkiego zachorowania możemy skorzystać z 25 procent środków zgromadzonych w PPK. Jest to niewątpliwie bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które potrzebują pieniędzy na przeprowadzanie leczenia.

Skorzystanie z tego typu rozwiązania jest możliwe nie tylko jeden raz. Wypłat możemy dokonywać wielokrotnie z zastrzeżeniem, że każda z nich będzie dotyczyła innej jednostki chorobowej. Z tego typu możliwości wypłaty środków skorzystało już kilkaset osób w Polsce.