REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Młodzi w Polsce coraz częściej nie mogą znaleźć pracy. I to mimo niskiego bezrobocia
Młodzi w Polsce coraz częściej nie mogą znaleźć pracy. I to mimo niskiego bezrobocia

Bezrobocie w Polsce jest niskie, a w niektórych regionach nawet rekordowo niskie – wiemy o tym od ładnych paru lat. Jednak nie oznacza to, że osoby, które chcą znaleźć pracę w Polsce, mogą zrobić to bezproblemowo. Kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia mają przede wszystkim ludzie młodzi.

Mateusz Krakowski22.07.2025 9:42
Praca

Osoby młode często nie mogą znaleźć pracy. Bezrobocie wśród młodych rośnie najszybciej w UE

Zdaniem ekspertów z Personnel Service, cytowanych przez portal pulshr.pl, problem braku pracy wśród młodych osób jest poważny i często pomijany w przestrzeni publicznej. Pomimo tego, że Polska dawno ma za sobą problem dwucyfrowego bezrobocia, nie oznacza to jednak, że jest ona krajem mlekiem i miodem płynącym dla wszystkich, którzy poszukują u nas zatrudnienia.

O tym problemie mówił założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany przez pulshr.pl:

REKLAMA

Młode pokolenia, czyli zetki i alfy, to osoby ambitne, które chcą się rozwijać. Jak wynika z naszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy”, aż 83 proc. z nich deklaruje chęć zdobywania nowych kompetencji. Jednak w obecnej sytuacji gospodarczej ich optymizm styka się z realnymi obawami o rozwój ich kariery, znalezienie odpowiedniej pracy, czy nawet konkurencję ze strony pracowników z innych krajów. Jeśli nie stworzymy im konkretnych ścieżek rozwoju i wejścia na rynek zatrudnienia, możemy ich zmusić do szukania alternatyw. Zetki nie będą czekać. Jeśli nie znajdą tu miejsca dla siebie, wyjadą tam, gdzie to miejsce im się zaoferuje.

Sytuacja jest zła przede wszystkim na tle innych krajów Unii Europejskiej

Eksperci nie mają wątpliwości – sytuacja młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy w Polsce, jest coraz gorsza. Tylko w maju tego roku bezrobocie młodych w Polsce sięgnęło poziomu 13,5 proc. (w porównaniu do roku 2024 oznacza to wzrost o 2,9 proc.). Tak źle sytuacja nie wygląda nawet w krajach, które od lat słynęły z wysokiego poziomu bezrobocia wśród młodych ludzi (np. we Włoszech).

Według autorów w opracowania z Personnel Service problem ten nie może być rozwiązywany tylko i wyłącznie przy pomocy sprowadzania pracowników zagranicznych. Krzysztof Inglot cytowany przez pulshr.pl podkreśla, że młodzi ludzie muszą wiedzieć, że to w Polsce jest ich przyszłość. W przeciwnym razie naszą gospodarkę czekają bardzo złe czasy.

REKLAMA

Założyciel agencji pracy proponuje między innymi wprowadzenie szeregu udogodnień dla osób poniżej 25 roku życiu, do których zaliczymy między innymi wszelkiego rodzaju programy wspierania młodych osób na rynku pracy i elastyczne formy zatrudnienia.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi