Polacy nie chcą pracować przez 4 dni w tygodniu – wolą obecny system pracy

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (634)
Polacy nie chcą pracować przez 4 dni w tygodniu – wolą obecny system pracy

Mogłoby się wydawać, że praca przez 4 dni w tygodniu to rozwiązanie, które wielu Polaków przyjęłoby z prawdziwą radością. Tymczasem okazuje się, że większość z nas wcale nie podchodzi entuzjastycznie do pomysłu, który cieszy się dużą popularnością w innych częściach Europy.

Praca przez 4 dni w tygodniu? Nie, dziękuję

Już od jakiegoś czasu na Zachodzie koncepcja czterodniowego tygodnia pracy cieszy się dużą popularnością. Według najnowszego raportu „The Workforce View in Europe 2019” zrealizowanego przez firmę APD i przygotowanego na podstawie 10 tys. pracowników z ośmiu europejskich krajów, większość Europejczyków jest za skróceniem tygodnia pracy. Tego chce aż 59 proc. ankietowanych. Z tym, że Polacy… raczej dość mocno ten wynik zaniżają. Okazuje się bowiem, że badani pracownicy z Polski wcale nie uważają, że praca przez 4 dni w tygodniu to taki świetny pomysł. Jedynie 38 proc. pytanych Polaków była przekonana do takiego rozwiązania. Co jednak interesujące – ci, którzy byli zwolennikami skróconego czasu pracy, byli jednocześnie w stanie zgodzić się, by dostawać proporcjonalnie niższą pensję.

Kult pracy

Takie podejście Polaków do propozycji skróconego tygodnia pracy może wynikać z kilku czynników. Po pierwsze – wciąż silny jest u nas kult pracy – w takim sensie, żeby pracować jak najdłużej (a niekoniecznie jak najbardziej wydajnie). Dodatkowo praca przez 4 dni w tygodniu może niektórym kojarzyć się automatycznie z niższą pensją – a przecież tak wcale nie musiałoby być. Zwłaszcza, jeśli ich produktywność by wzrosła. Wtedy mogliby po prostu wykonać te same obowiązki w krótszym czasie.

Czy skrócony tydzień pracy mógłby przynieść realne korzyści wszystkim?

Zdaniem ekspertów praca przez 4 dni w tygodniu mogłaby być korzystna nie tylko dla samych pracowników – zyski z takiego rozwiązania mieliby czerpać także pracodawcy. Takiego zdania są chociażby badacze z New Economics Foundation. Wyliczenia dotyczyły brytyjskiego rynku pracy, który już od jakiegoś czasu przeżywa kryzys produktywności. Zdaniem badaczy praca przez 4 dni w tygodniu spowodowałaby przede wszystkim wzrost wydajności pracowników. Bardziej wypoczęci i mniej zestresowani mogliby przynieść firmie znacznie więcej korzyści niż w obecnym systemie pracy. Ponadto, zdaniem specjalistów, pracownicy byliby wtedy zdolni zrobić więcej w krótszym czasie – właśnie ze względu na lepsze samopoczucie.