Każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia. Dodatkowo jest to uprawnienie, którego nie można się zrzec. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca może zawiesić wypłatę części wynagrodzenia – chociaż jest to uzależnione od spełnienia określonych warunków.
Pracodawca może zawiesić wypłatę wynagrodzenia – a przynajmniej jego części
Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownicy muszą otrzymywać wynagrodzenie. Co ciekawe, nawet sam pracownik nie może zrzec się wypłaty – ani zamienić jej części np. na dłuższy urlop wypoczynkowy czy dodatkowe wolne. Pracodawca, który przystanie na taki układ, łamie prawo.
Mogłoby się zatem wydawać, że podobnie jak pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia, tak i nie ma możliwości, by pracodawca nie wypłacał mu pensji. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to tylko pensji stałej – a niekoniecznie zmiennej. Zgodnie z przepisami pracodawca może zawiesić wypłatę wynagrodzenia – ale tylko tej jego części, która nie stanowi wynagrodzenia stałego. Mowa m.in. o dodatkach regulaminowych czy układowych, które wprawdzie pracownicy otrzymują co miesiąc, ale które nie stanowią części stałego wynagrodzenia i wynikają z dodatkowych regulacji (np. w regulaminie zakładu pracy).
Mimo to – aby czasowo zawiesić wypłatę regulaminowych lub umownych składników wynagrodzenia – pracodawca musi spełnić pewne warunki. Zgodnie z art. 9(1) par. 1,2 i 3 Kodeksu pracy,