Prawie co drugi polski pracownik doświadcza mobbingu. Bezsensowne zadania, obmawianie i bycie obiektem plotek to smutna codzienność

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Prawie co drugi polski pracownik doświadcza mobbingu. Bezsensowne zadania, obmawianie i bycie obiektem plotek to smutna codzienność

O mobbingu mówi się coraz więcej, jednak wciąż jest to do pewnego stopnia temat tabu. Tymczasem okazuje się, że ponad 41 proc. pracowników w ciągu 6 ostatnich miesięcy doświadczyło mobbingu w pracy – i jest to wynik wyższy, niż w 2022 r. 

Ponad 41 proc. pracowników doświadcza mobbingu

Zgodnie z definicją, mobbing jest działaniem lub zachowaniem dotyczącym pracownika (lub skierowanym przeciwko niemu), polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Skutkiem mobbingu jest wywoływanie u pracowników zaniżonej oceny przydatności zawodowej, poniżenie lub ośmieszenie pracownika (albo zamiar jego wywołania), a także izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Co istotne, mowa nie o jednorazowej sytuacji – a o powtarzającym się charakterze takich zachowań lub działań.

Niestety, okazuje się, że w Polsce wciąż wielu pracowników doświadcza mobbingu. Z raportu „Mobbing w polskich firmach. Druga edycja – 2023 vs. 2022”, autorstwa platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl w ciągu ostatnich 6 miesięcy 2023 r. aż 41,4 proc. badanych pracowników doświadczyło mobbingu. W 2022 r. było to 40 proc., można zatem zauważyć delikatną tendencję wzrostową. Jak komentuje zresztą Michał Pajdak, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl, mobbing nie tylko istnieje w organizacjach, ale wręcz rozlewa się po nich. Zauważa również, że

Z roku na rok dane są i będą coraz bardziej alarmujące, gdyż rośnie świadomość pracowników co do niedopuszczalnych zachowań. Pracodawców może cieszyć tylko to, że zatrudniają osoby rozumiejące, jak należy być traktowanym w pracy. Kiedy one awansują i zostaną managerami, powinny szanować również swoich podwładnych.

Mobbingu doświadczają głównie młode osoby. I mężczyźni

Z raportu wynika, że w największym stopniu mobbingu doświadczają osoby w wieku 18-24 lat. W tej grupie wiekowej aż 53,6 proc. ankietowanych przyznało, że padły ofiarami mobbingu. Raport wskazuje też, że wzrósł odsetek mężczyzn, którzy doświadczyli mobbingu; w ostatnich 6 miesiącach było to 46,2 proc. ankietowanych. W 2022 r. odsetek ten wynosił 43,5 proc.

Co ciekawe, z badania wynika również, że – przy uwzględnieniu zarobków – mobbing najczęściej zgłaszały osoby o dochodach w przedziale 5000 do 8999 zł miesięcznie. Najrzadziej – z zarobkami od 1000 do 2999 zł.

Powyższe dane nie powinny niestety zaskakiwać; na mobbing co do zasady mocno narażone są osoby, które zajmują stanowiska średniego szczebla, ponieważ to właśnie na nich rywalizacja jest wyjątkowo mocna. Nie dziwi też duży odsetek osób młodych; ich przełożonymi często są osoby urodzone w latach 60., 70. czy 80., z zupełnie innym podejściem do pracy. Ponadto młode osoby mogą być lekceważone przez przełożonych ze względu na brak dużego doświadczenia.

Z badania wynika, że pracownicy najmocniej skarżyli się na otrzymywanie bezsensownych zadań, bycie obiektem obmawiania i plotek, dostawanie sprzecznych poleceń, padanie ofiarą komentarzy świadczących o zazdrości i zawiści, a nawet – na doświadczanie krzyku, przemocy i przekleństw.