W liceach uczy się przedsiębiorczości, ale nie uczy się prawa. A przecież bardzo ważne jest, żeby już nawet młody dorosły znał przynajmniej podstawy prawa karnego, praw konsumenta czy – jak dobitnie wynika to z doświadczeń ostatnich miesięcy – Konstytucji.
Fundacja Court Watch Polska wśród swoich licznych zadań walczy też o edukację prawną młodzieży. Pomóc ma jej w tym jej nowy projekt, który za sprawą crowdfundingu chce spopularyzować na większą skalę – gra planszowa o nazwie Prawopolis.
Jeżeli jesteś prawnikiem i nauczyłeś już swoje dziecko trzech najważniejszych zwrotów: co do zasady, mama i tata, albo nawet nie jesteś prawnikiem, ale chcesz wychować w domu świadomego obywatela, być może warto zaopatrzyć się w Prawopolis i przy okazji wesprzeć sam projekt tworzenia gry. W końcu ileż można grać w Monopoly?
Prawopolis – nieznajomość zasad gry szkodzi
Jest kilka udanych prawniczych książek, filmów czy seriali. Hubert Taler ze Spider’s Web regularnie wzdycha do gry konsolowej Ace Attorney. Ale prawnicza planszówka? Opis brzmi kusząco:
W grze Prawopolis wcielasz się w rolę młodego prawnika, który stara się wygrać swoje pierwsze sprawy, pomóc swoim klientom i w ten sposób zdobyć szacunek oraz osiągnąć sukces zawodowy. Wygrywanie spraw wymaga odpowiedniej wiedzy, ale nawet jej posiadanie nie gwarantuje zwycięstwa. Trzeba umieć dobrze ocenić, gdzie ją wykorzystać i mieć trochę szczęścia podczas rozstrzygania sprawy.
Nawet jeżeli zabawa przy Prawopolis nie uczyni z miejsca ekspertem od prawa, na pewno pomoże młodym ludziom wyrobić sobie pewne pojęcie na temat jego funkcjonowania – nie tylko jako aparatu ucisku i opresji, jak często starają się je przedstawiać niektóre środowiska.
Court Watch liczy, że w ramach zrzutki na wspieram.to uda jej się uzbierać przynajmniej 30 000 złotych, co będzie kwotą wystarczającą do zapewnienia grze profesjonalnego wykonania i wydania. Do promocji projektu pomysłodawcom udało się zaprosić wiele autorytetów, które osobiście bardzo cenię oraz Łukasza Warzechę.
Dzięki temu chętni do wsparcia Prawopolis mogą w ramach crowdfundingu nie tylko otrzymać swój własny egzemplarz, ale i fanty takie jak na przykład książka z autografem profesor Ewy Łętowskiej czy rysunek na zadany temat autorstwa sędziego Łukasza Krupy (Ślepym Okiem Temidy). Liczba egzemplarzy z dodatkowymi bonusami jest ograniczona. Kupicie Prawopolis? Dorzucicie się do zrzutki?
Informacje techniczne:
- Gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy.
- Rozgrywka trwa śr. 45 minut (dla 3 graczy).
- Gra przeznaczona jest dla graczy od 12 roku życia.