Prezent dla nauczyciela? Tak, ale z umiarem – zamiast weekendu w spa… czekoladki

Edukacja Dołącz do dyskusji
Prezent dla nauczyciela? Tak, ale z umiarem – zamiast weekendu w spa… czekoladki

Koniec zajęć dydaktyczno-wychowawczych zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pojawia się temat prezentów dla nauczycieli. Wiele osób zadaje pytanie, czy taki prezent jest potrzebny, zwłaszcza że nauczyciele przecież otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę. Jednak niektórzy uważają, że wręczanie upominków to miły zwyczaj, który warto zachować. Jak kwestię prezentów dla nauczycieli reguluje prawo?

Prezent dla nauczyciela a prawo

Przepisy w Polsce nie nakazują ani nie zakazują wręczania prezentów nauczycielom. Jednak prawnicy ostrzegają, że należy być ostrożnym. Przywołują w tym kontekście przepisy Kodeksu karnego. Zgodnie z art. 228 § 1 kk osoba pełniąca funkcję publiczną podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, jeśli przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę.

Choć Polacy często nie przejmują się przepisami w tej kwestii, prawnicy zalecają ograniczenie podarunków do skromnych prezentów. Ważne jest, by wartość prezentu nie przekroczyła 50 zł. Jeśli prezent jest droższy, istnieje ryzyko zgłoszenia przestępstwa, a prokurator wówczas będzie zobowiązany do wszczęcia postępowania. Nauczyciel zatrudniony w szkole zostanie zawieszony w obowiązkach, a sprawa może toczyć się przez wiele miesięcy.

Biżuteria – nie, karta podarunkowa do perfumerii też nie

Karty podarunkowe do sklepów odzieżowych, obuwniczych, perfumerii lub jubilerów stają się coraz popularniejsze jako formy prezentów, ale nie powinniśmy obdarowywać nimi nauczycieli. Prawnicy mocno przestrzegają również przed prezentami takimi jak weekend w spa. Dlaczego?  Ze względu na potencjalne problemy prawne. Właśnie takie prezenty mogą stać się przedmiotem zainteresowania prokuratury. Co prawda, jeżeli wręczenie prezentu nie jest motywowane chęcią załatwienia jakiejś sprawy, czyli jest pozbawione jakichkolwiek oczekiwań co do działań nauczyciela, nie powinno być uznane za przestępstwo. Jednak w praktyce trudno to udowodnić. A od tego jest już tylko krok do większych kłopotów.

Pamiętajmy, że art.  229 § 1 kk stanowi, że: kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kwiaty albo słodycze

Jaki prezent dla nauczyciela będzie zatem najbezpieczniejszy? Kwiaty albo słodycze. Można też pomyśleć o czymś bardziej osobistym, zwłaszcza jeśli klasa żegna się z wychowawcą. Przykładem może być fotoksiążka zawierająca zdjęcia uczniów z całego okresu edukacji. Tego rodzaju prezenty mają wartość sentymentalną i są wyrazem wdzięczności za trud włożony przez nauczyciela, a jednocześnie nie narażają nikogo na odpowiedzialność karną.