Nowożeńcy mają pod górę z fiskusem. Jeśli się zapomną, zapłacą podatek nawet od prezentu ślubnego od rodziców

Podatki Prawo Dołącz do dyskusji (139)
Nowożeńcy mają pod górę z fiskusem. Jeśli się zapomną, zapłacą podatek nawet od prezentu ślubnego od rodziców

Nowożeńcy, którzy otrzymali z okazji ślubu prezenty (niezależnie czy w formie rzeczowej, czy pieniężnej) muszą zazwyczaj rozliczyć się jeszcze z fiskusem. Prezent ślubny a podatek: kiedy trzeba go zapłacić i jakie problemy rodzi ten obowiązek?

Prezent ślubny a podatek. Fiskus nie ma litości

Narzeczeni, którzy dopiero mają przed sobą organizację wesela, muszą pogodzić się z myślą, że jeśli otrzymają prezenty ślubne, to od części z nich zmuszeni będą zapłacić podatek. Należy bowiem przyjąć, że prezent ślubny to darowizna, która z kolei podlega opodatkowaniu i rozliczeniu. To, czy podatek trzeba będzie zapłacić (i w jakiej wysokości) zależy od tego, w jaki sposób spokrewnieni są nowożeńcy i darczyńca oraz jakiej wartości jest prezent.

Prezent ślubny a podatek: od kwiatów czy czekoladek zazwyczaj nie trzeba płacić podatku

Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że nie od wszystkich prezentów ślubnych trzeba zapłacić podatek – i to niezależnie od tego, kto je wręczył. Mowa o drobnych prezentach, takich jak kwiaty czy czekoladki. Warto jednak pamiętać, że nowożeńcy nie zapłacą podatku tylko wtedy, gdy otrzymają wyłącznie (lub w przeważającej większości) prezenty tego rodzaju, bez dodatkowych kopert czy kosztownych przedmiotów. Zwolnienie z podatku od darowizny przysługuje bowiem w przypadku, gdy wartość otrzymanych prezentów (w ciągu ostatnich 5 lat) nie przekroczy kwoty określonej limitem.

Stopień pokrewieństwa a prezent ślubny: kiedy trzeba będzie zapłacić podatek?

Zazwyczaj jednak nowożeńcy otrzymują – oprócz standardowych kwiatów i innych drobnych upominków – także dodatkowe prezenty (najczęściej w formie gotówki). Kiedy trzeba będzie zapłacić podatek w takiej sytuacji?

Po pierwsze – zwolnienie z podatku od darowizny występuje – niezależnie od wartości prezentów – gdy podarunek został wręczony przez członka tzw. zerowej grupy podatkowej. Zaliczają się do niej zstępni, wstępni, ojczym, macocha, rodzeństwo i pasierb.

Należy jednak przy tym pamiętać, że gdy wartość otrzymanych prezentów od jednej z osób z tej grupy – w ciągu ostatnich 5 lat – przekroczyła kwotę 9637 zł, to konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Chodzi o zgłoszenie faktu otrzymania darowizny do US od w ciągu pół roku od otrzymania darowizny oraz – złożenie dokumentów poświadczających otrzymanie darowizny. Należy przy tym podkreślić, że niedopełnienie tych formalności w terminie poskutkuje koniecznością zapłaty podatku – mimo otrzymania prezentu od osoby z zerowej grupy podatkowej.

Co jednak z podatkiem od prezentów od osób z pozostałych grup podatkowych? Tu istotny jest już limit, jakiego nie można przekroczyć. W tym przypadku również należy brać pod uwagę wartość wszystkich prezentów od danej osoby w ciągu ostatnich 5 lat:

  • w przypadku I grupy podatkowej (grupa zerowa + małżonek, teściowie, synowa, zięć) limit wynosi 9637 zł,
  • przy II grupy podatkowej (zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych) – 7276 zł,
  • w przypadku III grupy podatkowej (pozostałe osoby) – 4092 zł.

Podatek należy zapłacić, gdy kwota lub wartość prezentów przekroczą podane wyżej limity ustalone dla każdej z grup. Po przekroczeniu limitu do US należy złożyć odpowiedni formularz, właściwy dla każdej grupy podatkowej. Na jego podstawie fiskus wyliczy kwotę podatku. Nowożeńcy mają na złożenie formularza miesiąc od otrzymania darowizny przekraczającej limit.