Prezydent Duda chciał skrytykować nowy podatek od smartfonów, przypadkiem wyśmiał też abonament RTV

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (189) 30.06.2020
Prezydent Duda chciał skrytykować nowy podatek od smartfonów, przypadkiem wyśmiał też abonament RTV

Jakub Kralka

Abonament RTV to jeden z ukrytych podatków, z którymi musimy się mierzyć z samego tylko faktu posiadania w domu telewizora. Nic to, że wykorzystujemy go tylko do odpalania Netfliksa ze smartfonów i grania na PlayStation. 

Podatek od smartfonów i tabletów to absurdalna koncepcja ZAiKS, którą najprawdopodobniej przyklepie zresztą rząd, by od każdego sprzedanego smartfona w Polsce pobierać dodatkową opłatę w wysokości 6% jego ceny, bo przecież na pewno ktoś wykorzystuje je do słuchania pirackiej muzyki. Biorąc pod uwagę, że iPhone lub jego odpowiednik z górnej półki kosztuje dziś około 5000 złotych, z „zaiksowym+” kosztowałby 5300 złotych.

Tłumaczyłem to pani Marysi Sadowskiej na łamach Bezprawnika dość wylewnie. Rynek usług artystycznych w XXI wieku się zmienił. I tak jak mało kto potrzebuje dziś kowala do wykucia miecza i zbroi, tak rynkowa wycena artystów w pędzącym świecie multimediów spadła. Sam fakt, że ktoś gra na gitarze, w obiektywnym znaczeniu nie znaczy jeszcze, że pisany jest mu sukces komercyjny. Organizacje Zarządzania Zbiorowego zamiast administrować należnymi przychodami artystów, wpychają się natomiast do roli lobbystów, którzy na każdym kroku starają się wyciągać przychody nienależne.

Często kryje się za tym brak logiki, konsekwencji, a nawet elementarnej sprawiedliwości. Z jednej strony pobiera się opłaty od radiostacji za puszczanie muzyki, a z drugiej chce się dostawać pieniądze np. od salonów fryzjerskich za emitowanie w swoim lokalu tego samego radia. Teraz za cel obrano sobie smartfony.

Andrzej Duda krytykuje ten pomysł, ale zapomina o abonamencie RTV

Pan prezydent Andrzej Duda napisał kilka minut temu na swoim Twitterze taką oto opinię:

Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów.

To bardzo rzadki przykład tego, gdy z prezydentem zgadzam się całkowicie. Natomiast należy przypomnieć, że obecnie trwa kampania prezydencka i nikt nam tyle nie obieca, nikt nie będzie mówił tak sensownie, jak Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski szukający poparcia w narodzie.

Prezydent wysyła więc czytelny sygnał do elektoratu: poprzyjcie mnie w wyborach, a nie podpiszę podwyżki cen na smartfony. A przynajmniej tak mówię. I prezydent pomija tu zupełnie fakt, że projekt forsuje jego środowisko polityczne, któremu z automatu podpisuje znacznie gorsze i jeszcze bardziej szkodliwe ustawy. Krytycy pana prezydenta złośliwie nazywają go z tego tytułu „długopisem”.

Przede wszystkim jednak prezydent tym tweetem wepchnął się na minę trafnych zarzutów o wieloletnie utrzymywanie abonamentu RTV. Posiadacze radioodbiorników czy odbiorników telewizyjnych są zobowiązani do płacenia za nie, nawet jeżeli nie wykorzystują ich – co jest w dzisiejszych czasach coraz częstsze – do oglądania telewizji. Telewizor stał się dziś de facto monitorem pozwalającym w komfortowej jakości konsumować media internetowe, jest też platformą do gier.

To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów.

– mówi nie bez racji prezydent. A ja dodaję: to, że masz telewizor, nie znaczy jeszcze, że oglądasz telewizję. Czy więc powszechny obowiązek opłacania abonamentu przez posiadaczy telewizorów nie jest nie tylko niesprawiedliwy, ale i „konstytucyjnie wadliwy”?

189 odpowiedzi na “Prezydent Duda chciał skrytykować nowy podatek od smartfonów, przypadkiem wyśmiał też abonament RTV”

 1. Idę o zakład, że w ramach walki z pandemią da się uzasadnić i ten parapodatek i Prezydent AD w ramach powiedzmy Tarczy 20.5 podpisze jego wprowadzenie.

 2. bo przecież na pewno ktoś wykorzystuje je do słuchania pirackiej muzyki

  W dobie serwisów streamingowych piractwo to dziś absolutny margines bo łatwiej i wygodniej dotrzeć do legalnych treści niż do pirackich. Niech te leśne dziadki z zaiksu się obudzą wreszcie.

 3. Bo to jest tylko do wyśmiania. Po co ci nieliczni, co płacą abonament mają go płacić skoro rząd będzie co roku dawał kasę TVP rekompensującą utracone wpływy z abonamentu?

  • Nieliczni chyba raczej go nie płacą. Zwolnieni z płacenia abonamentu są osoby niepełnosprawne, seniorzy i weterani. Czy według ciebie naprawdę jest ich tak wiele w naszym kraju, że pozostałe osoby to „nieliczni”?

   • W jakiej ty bańce żyjesz, przepraszam cię bardzo? W Polsce w praktyce większość nie płaci abonamentu, takie dane krążą w mediach od lat, a spora część, która płaci to właśnie osoby już zwolnione z racji wieku. Najpierw, żeby płacić abonament musisz zarejestrować odbiornik, a 99% ludzi tego nie robi.
    Rzekomo poczta może sprawdzać czy posiadasz radio i TV, i opłacasz abonament, ale skuteczność tego jest taka, jak z sprawdzaniem przez pocztę przesyłek z Chin i naliczaniem cła, co też mogą robić, nawet mają do tego zespół w zdaje się Lublinie, czyli może jedna na 100000 osób zostanie namierzona i będzie musiała płacić karę.

    • W dodatku przepis o sprawdzaniu telewizorow istnieje, ale jest on w 100% martwy. Tzn, o ille czlowiek sam nie zarejestruje odbiornika, nie ma zadnego obowiazku listonosza do domu wpuszczac, a wiec de facto nie moze odbyc sie kontrola.

     Bardzo mozliwe, ze jesli nasza obecna wladza u wladzy pozostanie, a pieniazki przestana sie spinac, to ktos kiedys cos z tym faktem zrobi.

     Inaczej jest np. w niemczech, gdzie abonament placi sie nie od telewizora, a od posesji, co oznacza iz nawet osoba nie uzywajaca zadnego medium, musi abonament zaplacic. Pomimo wielu prob, zaskarzania po wszelakich trybunalach, unijnych itd, nic sie w tej kwestii nie zmienilo, i jest to kolejny parapodatek.

 4. Uwielbiam niskie podatki! A tu nowy, niski podatek! I jeszcze od smartfonów za rogiem. Miał być wysoki, ale mówią że będzie niski! Jeeeeee!

 5. Żenujące. Duda skrytykował podatek skrytykowano za to Dudę. Dla mnie to pierdolnięci jesteście.

 6. A skoro już uiszczę tą „rekompensatę z tytułu zjawiska piractwa” ZAIKS’owi w cenie smartfona,
  to rozumiem że mogę na nim słuchać każdej lewizny, bo przecież
  już nie jest lewa, już zrekompensowana … tak?

  • A poza tym, co się stało z domniemaniem niewinności? Dlaczego mam
   płacić rekompensatę, skoro nikt mi jeszcze niczego nie udowodnił że mu
   uszczknąłem? Następna będzie ustawa „nożowa”? Gdy kupisz nóż, pójdziesz
   siedzieć na 3 dni bo możesz kogoś tym nożem zaciukać.

 7. abonamentu rtv nie trzeba płacić gdy telewizor jest wykorzystywany jako monitor. Więc nie wprowadzajcie ludzi w błąd. w ustawie jest jak byk o tym mowa.

  • Mylisz się. Abonament trzeba płacić od każdego urządzenia, które może służyć jako odbiornik radiowy lub telewizyjny. Np. Jeśli nie masz radia ani telewizora, ale masz telefon z radiem to musisz płacić abonament radiowy.

 8. Nie moge sie zgodzic. Nikt nie nazywa Dudy zlosliwie dlugopisem. Ludzie nazywaja go POGARDLIWIE dlugopisem. :)

  Tak samo ciekawe jest to ze homofobia nie istnieje. Poniewaz nie jest to strach przed homoseksualistami jak w przypadku strachu przed pajakami w arachnofobii. W przypadku homofobii nie jest to strach a BRZYDZENIE. Obrzydzenia nie da sie oblaskawic tak jak strachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *