Jest bardzo prawdopodobne, że wiele osób czekało niecierpliwie na marzec i możliwość założenia Prostej Spółki Akcyjnej. Teraz jednak okazuje się, że być może poczekają znacznie dłużej. Ministerstwo Rozwoju przyznaje, że wejście w życie przepisów o PSA może zostać przesunięte o rok. Tym samym Polska Spółka Akcyjna ma zacząć funkcjonować dopiero w 2021 r.
Prosta Spółka Akcyjna w 2021 r. Niektórzy mogą być mocno rozczarowani
O ile wiele pomysłów rządzących można uznać za kontrowersyjne, o tyle Prosta Spółka Akcyjna zdawała się być rozwiązaniem niezwykle korzystnym, zachęcającym wiele osób do założenia własnej spółki w prostszej formie. Teraz jednak okazuje się, że przepisy o PSA, które miały zacząć obowiązywać od 1 marca 2020 r., mogą wejść w życie znacznie później – dopiero w przyszłym roku.
Sejmowa komisja sprawiedliwości poprała poselskie poprawki dotyczące rządowego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw. W związku z odroczeniem wprowadzenia elektronicznego postępowania rejestrowego ofiarą padły również przepisy o PSA. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, poprawki nie były zależne od resortu i nie były w nim przygotowywane.
PSA jest zależne od elektronicznego postępowania rejestrowego. A rządzący pracują nad jego wdrożeniem już od jakiegoś czasu
Prosta Spółka Akcyjna w 2021 r. to jednak nie jedyna potencjalnie zła informacja. Druga jest taka, że skoro PSA jest uzależniona od wprowadzenia w życie elektronicznego postępowania rejestrowego, to może zdarzyć się tak, że na nowe możliwości przedsiębiorcy poczekają jeszcze dłużej. Nie ma bowiem absolutnej pewności, że rządzący wdrożą elektroniczne postępowanie rejestrowe w następnym terminie. Zwłaszcza, że nad tym rozwiązaniem rządzący pracują już od dłuższego czasu. A jak przebiega cyfryzacja części procesów w państwie – wiadomo nie od dziś. Cyfryzacja postępowania procesowego miała przecież zakończyć się właśnie w marcu 2020 r.
Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość
Wszystko wskazuje więc na to, że póki co – osoby, które planowały założyć Prostą Spółkę Akcyjną od marca, będą musiały nieco zmodyfikować swoje plany.
Jakie korzyści wiążą się z założeniem PSA? Przede wszystkim – uproszczone procedury (także przy jej zakładaniu) czy bardzo niski wymagany kapitał akcyjny (symboliczna złotówka). Ponadto: łatwiejsze dysponowanie środkami spółki, możliwość zostania akcjonariuszem bez wkładu pieniężnego (większy nacisk na know-how). Oczywiście w praktyce mogą wyjść na jaw kolejne problemy, jednak na ten moment – przynajmniej na papierze – jest na co czekać.