Paliwo za prywatne przejazdy służbowymi samochodami musi być rozliczone na kasie fiskalnej

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (101)
Paliwo za prywatne przejazdy służbowymi samochodami musi być rozliczone na kasie fiskalnej

Paliwo za prywatne przejazdy służbowymi samochodami musi być rozliczone na kasie fiskalnej.

Czy jest ktoś, kto mając do dyspozycji służbowy samochód, nigdy nie pojechał nim załatwić prywatnej sprawy? Choćby tylko jadąc do pracy lub klienta zboczył nieco z drogi, by zrobić zakupy do domu, odebrać pocztę, czy też do fryzjera? Okazuje się, że paliwo za prywatne przejazdy służbowymi samochodami musi być rozliczone na kasie fiskalnej.

Pracodawcy, aby tylko zachęcić pracownika do lepszego wykonywania swoich obowiązków, oferują im samochody służbowe. Zazwyczaj przyjmuje się pewien ryczałt za paliwo, który mają do wykorzystania pracownicy korzystający w danym dniu, tygodniu lub miesiącu z samochodu służbowego. Są tacy, którzy mają możliwość jazdy autem bez limitu kilometrów, a co za tym idzie także bez kontroli spalonego paliwa.

Jak podała Rzeczpospolita, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przygotował odpowiedź (sygn. akt I SA/Wr 303/16), na problem pewnej spółki, która oferuje swoim pracownikom nielimitowane przejazdy samochodami służbowymi. Chodzi o to, że nikt w firmie nie jest w stanie dokładnie rozliczyć pracowników z tego, ile zużyli paliwa na obowiązki służbowe, a ile na prywatne przejazdy.

Sąd uznał jednak, że problem z rozliczeniem nie może zwalniać firmy z ewidencjonowania kosztów związanych ze zużytym przez pracowników paliwem. W prawie nie przewidziano takiej opcji. Nieodpłatne przekazanie paliwa pracownikom przez firmę jest traktowane jako sprzedaż, gdyż tak stanowi ustawa o podatku VAT.

Okazuje się, że motywowanie pracowników przez niepobieranie opłat za zużycie paliwa za prywatne przejazdy służbowymi samochodami sprawić może firmom wiele problemów. Prócz kłopotów spowodowanych brakiem ewidencji może przytrafić się problem związany z tym, że być może pracodawcy będą zobowiązani do dodatkowego naliczania pracownikom zryczałtowanego przychodu – „zwrotu” kosztów zużytego paliwa.

Jeśli masz problemy związane z interpretacjami Urzędów Skarbowych, karami nakładanymi za działania, które nie są prawnie zabronione, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.