Przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli złożyć oświadczenia ws. zamrożenia cen prądu mogą odetchnąć – termin będzie wydłużony

Firma dołącz do dyskusji (9) 31.07.2019
Przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli złożyć oświadczenia ws. zamrożenia cen prądu mogą odetchnąć – termin będzie wydłużony

Edyta Wara-Wąsowska

Termin złożenia oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej teoretycznie już minął. Przedsiębiorcy, którzy jednak nie zdążyli tego zrobić, mogą odetchnąć z ulgą. Minister energii, Krzysztof Tchórzewski, poinformował, że termin ten zostanie wydłużony do 13 sierpnia, chociaż do niego rzekomo nie docierały sygnały, by zainteresowane podmioty nie zdążyły złożyć oświadczenia w terminie. 

Przedłużony termin składania oświadczeń

Przedsiębiorcy, którzy chcieli, by obowiązywały ich dotychczasowe ceny energii, musieli wysłać specjalne oświadczenie do sprzedawców energii elektrycznej, czyli oświadczenie potwierdzające status odbiorcy końcowego. Podmioty, które objęła nowelizacja ustawy, otrzymały zatem furtkę do rozliczania się według stawek obowiązujących w dniu 30 czerwca 2018 r. do końca 2019 r.

W ciągu ostatnich dni narosło wiele wątpliwości i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wszyscy przedsiębiorcy zdążyli dopełnić niezbędnych formalności. Teraz jednak rządzący dają im jeszcze jedną szansę.

Termin ma zostać wydłużony do 13 sierpnia

Minister Krzysztof Tchórzewski poinformował dziś, że termin składania oświadczeń będzie przedłużony do 13 sierpnia. Jednocześnie stwierdził, że do niego nie doszły żadne informacje o podmiotach, które nie zdążyły spełnić tego obowiązku. Pytanie mogłoby zatem brzmieć – skoro tak, to po co przedłużony termin? Zdaniem ministra mimo wszystko informacja o wcześniejszym terminie składania oświadczeń mogła nie dotrzeć do wszystkich zainteresowanych ze względu na sezon urlopowy. Należy przypuszczać zatem, że ministerstwo jednak zdaje sobie sprawę z tego, w jak newralgicznym momencie zażądało od przedsiębiorców dopełnienia formalności. Wielu z nich musiało w pośpiechu wracać z urlopu, jeszcze inni mieli w ogóle problem, by oświadczenie złożyć. Chodzi o wyłączenie przez Energę elektronicznych serwisów obsługi klienta – i to na dwa tygodnie.

Ustawa o cenach prądu będzie pospiesznie nowelizowana

Aby przedłużony termin składania oświadczeń mógł zacząć obowiązywać, Sejm musi jak najszybciej przegłosować poprawkę do ustawy o cenach prądu. Poprawka zostanie zgłoszona w drugim czytaniu projektu ustawy o ograniczeniu obciążeń regulacyjnych. Drugie czytanie zostało zaplanowane dziś na godz. 14.

Oczywiście jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, bo mimo wszystko na pewno znaleźli się tacy, którzy nie zdołali przesłać oświadczenia, a tym samym nie mogliby liczyć na zamrożenie cen prądu. Z drugiej strony całe zamieszanie i pospieszne wydłużanie terminu pokazuje tylko, jak wielki chaos panuje w kwestii całej ustawy i prób ręcznego sterowania cenami energii.