Przekręt na ZUS. Oszuści przekonują, że zakład zapłaci 1500 zł za wypełnienie ankiety

Codzienne Dołącz do dyskusji (11)
Przekręt na ZUS. Oszuści przekonują, że zakład zapłaci 1500 zł za wypełnienie ankiety

Wysyłanie maili z użyciem adresu nadawcy podszywającym się pod adres ZUS oferujących pieniądze za informacje to nowy pomysł oszustów na wyciąganie z naszych klientów danych osobowych. Poinformował o tym dolnośląski oddział zakładu. 

– Zgłosiła się do nas nasza klientka i pokazała maila, który został wysłany z adresu sugerującego, że to mail wysłany z ZUS. W treści listu jest napisane, że pani dostanie 1500 zł za wypełnienie ankiety – wskazuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. I dodaje, że to ewidentne oszustwo mające na celu najprawdopodobniej wyłudzenie danych.

Urzędnicy przypominają, że tylko jeżeli klient prosił o kontakt np. poprzez swoje konto na PUE ZUS lub stronę internetową www.zus.pl wysyłając maila na adres cot@zus.pl wtedy – na wyraźną prośbę ubezpieczonego – pracownik zakładu może zatelefonować pod podany przez klienta numer telefonu.

– W innym przypadku nie ma mowy o „spontanicznych” kontaktach a tym bardziej prowadzeniu jakichkolwiek ankiet szczególnie związanych z wypłatą nagrody – zapewnia Kowalska-Matis.

ZUS przypomina, że to nie pierwszy przekręt, w którym oszuści podszywają się pod organ rentowy. Organ przypomina, że jeżeli ktoś ma wątpliwości co do otrzymanych informacji czy tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 lub zawiadomić policję.

ZUS wskazuje, że jego pracownicy nie wysyłają informacji mailem, nie telefonują ani nie odwiedzają klientów w domach. Wyjątkiem są jedynie kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich. Inne wizyty domowe poprzedzone są zawsze pisemną informacją.

„Osoby, które posiadają indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) informacje mogą uzyskać także online bez konieczności wychodzenia z domu. To za pośrednictwem PUE, właśnie w tym trudnym roku z pandemią, bez wychodzenia z domu, można było złożyć wniosek o świadczenie postojowe, zasiłek chorobowy czy o zwolnienie z opłacania składek, a nawet zrealizować bon turystyczny. I co najważniejsze dla niektórych ubezpieczonych, uzyskać od lekarza zwolnienie lekarskie w związku z chorobą” – zaznacza zakład.

Czytaj też o innych przekrętach: